loader

Ülkemizde Karavan Tatili

Ülkemizde Karavan Tatili
  • 31 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Pandemi dönemi ile birlikte farklılaşan alışkanlıklarımızdan biri de tatil yapma modelimiz olmuştur. Önceden kalabalık ortamlarda her şey dahil otellerde yapılan tatiller gündemde iken şu an pek çok kesim tarafından sakin, huzurlu tatil seçenekleri değerlendirilmektedir. Artan iş stresi ve ekonomik kaygılar gibi sebeplerinde tatil alışkanlıklarımızın değişmesinde çok büyük etkisi bulunmaktadır. Pek çok insan iş yoğunluğu ve kalabalık ortamlardan sıkıldığından kısa tatil dönemlerini konforlu ve sakin bir şekilde geçirmeyi tercih etmektedir.  Son yıllarda ülkemizde bu nedenle karavan tatili yapanların sayısında kayda değer bir artış gözlemlenmektedir. Karavan tatili yapan bireyler kendi karavanını satın alarak tatil olanaklarını değerlendirdiği gibi rent a car firmalarından karavan kiralayarak da bu özlemini giderebilmektedir. Karavan kiralama firmalarından kendinize ve tatile çıkacağınız ekibinize uygun modelleri bulmak seçenek çokluğundan dolayı oldukça rahat olmaktadır.

Karavan Tatili Kimler İçin Uygundur?

Tatilinde sınır olmasını istemeyen ben bir yere bağlı kalmak istemiyorum diyen yada insanlarla dip dibe tatil yapmaktan keyif almayan kesim için karavan tatili paha biçilemez tatil seçeneklerinden biridir. Bir yeri beğenmediğinizde ya da size uygun olmadığını düşündüğünüzde rotanızı değiştirerek birbirinden farklı ve size uygun lokasyonlara ilerlemeniz karavan tatili ile mümkün olmaktadır. Ülkemizde karavan tatili için geliştirilen alanların çokluğu nedeni son derece güvenli bir şekilde tatil rotalarınızı belirleyebilirsiniz. Üstelik son dönemlerde artan otel ve konaklama fiyatları konusunda da endişe etmenize gerek kalmadan. Karavan tatilinin avantajlarından biri de kendi yemeğinizi istediğiniz yerde seçerek yiyebilmeniz. İsterseniz kendi mutfağınızda yok ben tatile geldim yemek yapamam diyenler için kolay ulaşım olanakları sayesinde talep ettiğiniz mekanlarda dilediğinizce tatil yapma yeme içme imkanı sunmaktadır. Karavan kamp alanlarının çoğalmaya başlaması ile imkanların bir çoğu sizin için bu alanlarda hazır hale getirilmektedir. Ülkemizde karavan tatili yapan kesimin sayında son dönemlerde yaşanan artışla birlikte bu alanların daha da çoğalması beklenmektedir.

Yurtdışında özellikle bazı ülkelerde oldukça yaygın olan karavan tatili alışkanlığı henüz ülkemizde bu seviyelere gelmiş olmada son iki yılda karavan tatili yapan kişi sayısında göze çarpan artışlar yaşanmaktadır.

Karavan Tercihi Konusunda Nelere Dikkat Edilmelidir

Karavan tatili yapmadan önce bu tatili kaç kişi yapacağınızın netleştirilmesi nasıl bir karavan tercih etmeniz gerekliliği konusunda size ışık tutacaktır. Kişi sayısına göre özel tasarlanan karavan modelleri ile uzun tatillerde bile oldukça konforlu tatiller yapabilirsiniz. Karavan seçimi yaparken içinin büyüklüğü, iç tasarımının size uygun olup olmaması, karavanın teknik özellikleri gibi kavramları tek tek analiz etmelisiniz. Karavan kiralama şirketlerinden yapacağınız kiralama işlemlerinden önce bu tatilden beklentiniz ve olması gerekenler konusunda uzman kişilerden destek almanız yerinde olacaktır. Her bireyin alışkanlıkları ve beklentileri farklı olduğu gibi tatilden beklentisi de farklı olmaktadır. Bu nedenle karavan kiralama yapacağınız firmanın araştırılarak seçilmesi önemlidir. Firmamız bu konuda sizlere uzman ekipleri ile yardımcı olmaktadır.

Türkiye'de ve Dünyada Karavan Turizmi

Dünya ülkelerinde karavan kullanımı ve karavan sayıları dikkate alınarak yapılan araştırmada en yoğun karavan sayısı olan ülkeler sırası ile Amerika,Almanya, Fransa,İngiltere ,Hollanda, İsveç, İtalya gibi ülkelerden oluşmaktadır. Çekme karavan ve motokaravan sayılarının toplamı esas alınarak yapılan bu sıralamada sadece Almanya'da 1.287.952 adet karavan bulunduğu kayıtlara geçmiştir.2019 yılına ait bu verilerin güncel tablo itibari ile en az %50 lik oranda artış gösterdiği tahmin edilmektedir. Ülkemizde ise 2019 yılında ki durum sadece 7.991 olarak kayıtlara geçmiştir. Ancak pandemi dönemi ile birlikte istekten çok bir ihtiyaç olarak algılanan karavan tatili modeli anlayışı ile bu sayılarda ciddi oranda artışlar meydana gelmiştir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.