loader

Yaz Aylarında Lastik Kullanımı Nasıl Olmalı

Yaz Aylarında Lastik Kullanımı Nasıl Olmalı
 • 3 Haziran 2022
 • Ayder Rent a Car

Yaz ayları geldiğinde güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi için mevsime uygun bir lastik kullanımı yapma son derece önemlidir. Yaz aylarında lastik kullanımları konusunda sürücüler ve araç sahiplerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır. Yaz aylarında lastik kullanımı nasıl olmalı hakkında konunun uzmanları tarafından verilen tavsiyeler nelerdir birlikte değerlendirelim.

Yaz Aylarında Lastik Kullanımı

Yaz aylarında yola çıkmadan evvel lastik basınçlarını mutlaka kontrol etmelisiniz. Yaz aylarında hava sıcaklıklarından da kaynaklı olarak lastikler ısındığından hava basınçları yükselmektedir. Isınma sonucu yükselen basınç oranını azaltma için lastiğin havasını sakın boşaltmayın. Basınç konusunda yanılmamız için lastik basınçlarını lastik soğuk olduğundan ölçmeniz faydalı olacaktır. Rent a car ile mevsimine uygun bir şekilde donatılmış konforlu araçları kullanabilirsiniz.

Ayrıca yaz mevsiminde kış lastikleri asla kullanmamalısınız. Kış lastikleri yaz lastiklerine oranla daha uzun bir mesafede durmanıza neden olur ve yaz aylarında aşınımı daha kolay olur. Araçlarınızın yakıt tüketimleri ve CO2salınımı bu mevsimde artmaktadır. Lastik diş derinliği en az 1,6 mm olarak belirlendiğinden bu oranda olmalıdır. 1,6 mm altında olan lastikleri derhal değiştirmelisiniz. Araç sahipleri lastik değişimlerini mevsimlere göre yaparken bu hususlara dikkat etmektedir.

Yaz Aylarında Doğru Lastik Nasıl Seçilir

Yaz aylarında lastik kullanımı nasıl olmalı gibi sorular araç sürücüleri tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Aracına yaz aylarında lastik alırken kararsız olan araç sahipleri için en çok dikkat edilmesi gerekenleri Rent a car hizmetleri ile araştırdık ve sizler için derledik.

Yaz aylarında lastik satın alırken dikkat etmeniz gereken hususlar;

 • Aracın modeli, üretim yılı
 • Araca takılması gereken lastik ebadı
 • Lastiklerin RFT olup olmadığı
 • Yaz mevsimine uygun olup olmadığına bakılmalıdır.

Yaz ayları için kullanılan doğru lastikler için araştırmalar yapmalı, işin uzmanlarından mutlaka bilgi almalısınız. Yaz aylarında kullanılması gereken lastiklerden piyasada birden fazla çeşit olduğundan hem ekonomik hem de kaliteli lastikler satın almalısınız.

Yaz Mevsimine Uygun Lastik Seçimi ve Kullanımı

Türkiye gibi dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı ülkelerde genelde insanlar hem yaz hem kış aylarında kullanabilecekleri lastikleri tercih etmektedir. Ancak bazı kullanıcılar araba modellerine genel mevsime özgü lastik seçimleri de yapmaktadır. Yaz aylarında lastik kullanımı nasıl olmalı diye soruyorsanız işte size ipuçları şu şekildedir;

 • Yaz aylarında bunduğunuz konumun özelliklerine göre lastik seçimlerinizi yapın. Örneğin; kış lastikleri kullanıyorsanız yaz ayı geldiğinde hemen lastiklerinizi değiştirin. Yaz aylarında sıcaklardan kaynaklı olarak kullandığınız kış lastikleri çok hızlı şekilde deforme olacağından sizlere ekstra maliyete sokacaktır.
 • Alacağınız yaz lastikleri kesinlikle arabanın gücüne ve modeline uygun olmalı, yaz aylarındaki sıcaklıklara karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş olmalıdır.
 • Yaz lastikleri sürekli gelişim göstermekte olup özellikleri konusunda daha farklı özellikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı lastikler hakkında emin olmadan asla satın alım yapmamalısınız.
 • Yaz lastiklerinde ucuz lastik alımları çabuk yıpranmalara, yol tutuşlarına neden olmaktadır.
 • Ülkemizde lastiklerin en düşük diş derinlikleri 1,6 mm üzerinde olmalıdır.
 • Yaz lastiklerinde en bilinmesi gereken dış kısımlarda oyuklar ve kaba kısımlardan da hemen kendilerini belirtmeleridir.
 • Geniş taban yaz lastikleri güçlü motora sahip araçlarda ve yüksek sıcaklıklarda örneğin saatte 360 km hıza ulaşmanızı da sağlamaktadır. Buradaki asıl neden sıcaklığı etkisiz hale getirme yani uzaklaştırmadır. Bu durum profil oyuklar ve iç kısımda bulunan soğutucu oyuklar içerisinde de gerçekleştirmektedir. Ayrıca son bir belirginlik ise alışagelmiş olanlardan daha ince bir yapıdadır.

Yaz aylarında kullanılması gereken lastik özellikleri hakkında daha detaylı bilgiler almak isteyenler ve Rent a car hizmetleri için ana sayfa üzerinden yardım alabilirsiniz.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.