loader

Uzun ve Kısa Dönem Araç Kiralama Farkları Nedir?

Uzun ve Kısa Dönem Araç Kiralama Farkları Nedir?
  • 17 Eylül 2022
  • Ayder Rent a Car

Uzun dönem finansal bir terim olarak bir yıldan uzun vadede gerçekleşecek işlemler şeklinde tanımlanmaktadır. Firma öz varlıklarının bir yıldan uzun vadede kullanıma sokulması veya aktif varlıklarının bir yıldan uzun süreli kullanılması şeklinde gerçekleştiği görülmektedir. Araç kiralama işlemlerinde ise uzun ve kısa dönem tanımı değişkenlik gösterdiği, bu yüzden talep edilen hizmetlerin de kurumların veya şahısların mali tablolarında değişkenlik gösterdiği vurgusu yapılmaktadır.  Kiralık araç kullanma süresi genel itibari ile bir günden başlayıp ihtiyacın giderilmesi süresi kadar şeklinde uygulanmaktadır.

Kısa dönemli kiralık araç kullanma hizmetleri bir gün ile altı ay arasında geçen süre şeklinde tanımlanmaktadır. Uzun dönem ise altı aydan daha fazla uzun süreli kullanımlar olarak tanımlanmaktadır. Kurumlar veya şahıslar özel ve genel sebeplerden dolayı dış faaliyet hizmet temini yoluna başvurmaktadır. Bu dış temin seçenekleri arasında ise araç kiralama hizmetleri ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir.

Uzun Dönem Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Uzun dönemde gerçekleşecek hizmetlerin giderilmesi amacıyla  kiralık araç tercihi oldukça yaygın bir hizmet türüdür. Başta personel taşımacılığı olmak üzere, tur seferleri, VIP hizmetleri veya yük taşımacılığı gibi bir çok ihtiyacın giderilmesinde süresiz kiralık araç hizmetine başvurulduğu görülmektedir. Uzun dönemde kiralık araç hizmetlerinden faydalanmanın avantajları ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Mali tablolarında yüksek miktarda değişiklik istemeyen kurumların, araç kullanım bedelini sürelere yayarak mevcut durumunu korumasına katkı sağlar.
  • Şirket öz sermayesinin korunmasına yardımcı olur.
  • Taşıt alımından kaynaklanan giderlerin ortadan kalkmasını sağlar.
  • Ödenecek vergi ve fonların azalmasına imkan tanır.
  • Araç filosunun sürekli yenilenmesi ve buna bağlı olarak bakım maliyetlerinden kurtulma yolunu açar. Araç kiralama hizmetleri ile bakım maliyetleri ortadan kalkar.
  • Nakit akşının korunmasına katkı sağlar.

Kısa Dönem Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Kısa dönem kiralık araç kullanımı genel itibari ile ani veya kısa süreli ortaya çıkan ihtiyaçların ortadan kaldırılması amacı ile talep edildiği görülmektedir. Bu süre bir günden az olmaması koşulu ile sözleşme tekrarı ile uzatılabilmektedir. Araç kullanım süresi sözleşmede belirtilen süre kadar şeklinde kullandırılmaktadır. İhtiyaca en uyun araçlar ile konforlu ve kaliteli bir hizmet sunulması amaç edinilmektedir.

Kısa Dönemde kiralık araç kullanmanın avantajları ise; ihtiyacın en kısa süre içinde giderilmesi , fiyat araştırılmasına gidilerek uygun maliyetle araç temini veya istenilen marka ve modele ulaşılabilme gibi imkanları sunması şeklinde sıralanabilmektedir.

Uzun Dönem Ve Kısa Dönem Araç Kiralama Fiyatları

Araç kiralama hizmetlerinin en büyük avantajı genel itibari ile piyasa fiyatları doğrultusunda uygun ücretler ile kullanıcılara sunulmasıdır. Uzun ve kısa dönem kiralık araç talebinde ise kullanılacak süreye bağlı olarak kendi içinde yeni avantajları ortaya çıkardığı görülmektedir. Kullanıcıların fiyat araştırmasına giderek edindiği bilgiler doğrultusunda en uygun araçlara ulaşabildiği görülmektedir. Kiralık araç hizmetleri, kullanıcıları birçok maliyetten kurtarmakta aynı zamanda en uygun fiyatlandırma ile kullanıcılara hizmet vermektedir. Fiyat veya ücret belirlenmesinde ise genel itibari ile piyasa fiyatı baz alınmaktadır. Piyasa fiyatlandırmasında ise başta ürün maliyeti, faaliyet giderleri, kasko bedelleri gibi unsurlar dikkate alınarak gerçekleşmektedir. Talep edilen araç ve kullanım süresine bağlı olarak kiralık araç ücretleri de değişmektedir.

Araç kiralama işlemlerinde ortaya çıkan sözleşme, poliçe gibi giderlerin kullanıcılara yansıtılmadığına dikkat edilmelidir. Bu gibi giderler, temel faaliyet giderleri unsurları içinde yer almasından dolayı sunulan tarifelerde toplam ücret veya fiyat bilgilendirilmesi yapılmaktadır. Toplam fiyat ise fiş veya faturalara aynen yansıtılmakta ve yapılan sözleşmelere kaynak oluşturması sebebi ile kullanıcıları koruyucu statüsünde değerlendirilmektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.