loader

TİCARİ ARAÇ KİRALAMA NEDİR? (FİYATLARI VE AVANTAJLARI VS.)

TİCARİ ARAÇ KİRALAMA NEDİR? (FİYATLARI VE AVANTAJLARI VS.)
  • 28 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Ticari araçlar genel itibari ile işletmelerin veya kurumların ihtiyaçlar doğrultusunda üretilmiş vasıtalardır. Özellikle yük veya personel taşımacılığında oldukça tercih edilen araçlar arasında yer almaktadır. Ticari araç kiralama yöntemi ise kısmi ihtiyaçların giderilmesinde başvurulan diğer bir seçenek olarak değerlendirilmektedir.  Hizmet talep edenlerin belirli süre içerisinde ortaya çıkan ihtiyaçlarını ortadan kaldırmak amacıyla kullanıcılara sunulmaktadır.Ticari araçların devri veya başka bir işletmenin bedeli ödenmek suretiyle kullanılması 2009 yılı itibari ile resmi olarak yasaklandığı duyurulmuştu. Fakat 2019 yılında gerçekleştirilen düzenleme ile yasak kaldırılarak, ticari araçlarında kiralanmasına olanak sağlayacak şekilde yeniden revize edildiği görülmektedir.

Ticari Araç Kiralama Fiyatları Nedir?

İşletmelerin veya kurumların, filo ihtiyaçları veya seyahat turları gibi kısa süreli ihtiyaçlarını gidermek için dış temin seçeneklerini tercih ettikleri görülmektedir. Bu durum ise ticari araç kiralamaya olan ihtiyacın önemimi ortaya çıkarmaktadır. Ticari araç kiralama fiyatları ise genel itibari ile talep edilen hizmetlere göre farklılık göstermektedir. Talep edilen araç marka ve modeli, hizmet kullanım süresi veya yol kullanım mesafesine bağlı olarak paketler hallinde sunulmaktadır. Maliyet ve piyasa fiyatlaması baz alınarak kullanıcılar için en uygun fiyatların sunulduğu görülmektedir.

Ticari araçlar geniş hacimli ve motor performansı açısından yüksek performanslı araçlardan oluşmaktadır. Kullanıcıların ve seyahat edenlerin güvenli ve konforlu bir yolculuk gerçekleştirmesi amacıyla araçların bakımları tam ve eksiksiz olarak kullanıma sunulmaktadır.   Ayrıca kiralama fiyatları belirlenirken, istenmeyen durumlara karşı bazı ek paketlerin de sunulduğu da göz ardı edilmemelidir.

Ticari Araç Kiralama Avantajları Nelerdir?

Ticari araç kiralama yöntemi kısa sürede ortaya çıkan ihtiyaçlara karşılık vermesi sebebi ile kullanıcılar için oldukça talep edilen hizmet sektörlerinin başında yer almaktadır.  Araç ihtiyacının ani ve sürekli olduğu bir sistemde, kiralama hizmetlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.  Kullanıcılar açısından kiralama yolu ile araç edinmenin birçok avantajı bulunmaktadır. Başlıca kiralama avantajlar şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Araç bakımları tam ve eksiksiz yapılmasından dolayı, kullanıcıların araç bakım maliyetlerine katlanmasına gerek kalmaz.
  • Hizmet paketleri tarifeleri sunulması sebebi ile daimi vergilere katlanılmak zorunda kalınmaz.
  • Araç kullanım ömrüne bağlı olarak, performans kaybı yaşanması sebebi ile hizmet talep edenlerin bu gibi maliyetleri oluşmaz.
  • Araçların kullanıcıların ihtiyaçlarına göre sunulması, kullanıcıların veya seyahat edenlerin eşsiz bir deneyim gerçekleştirmeleri amaçlanmaktadır.

Ticari Araç Kiralama Yöntemleri

Ticari araç kiralama yöntemleri genel itibari ile oldukça farklı seçenekler ile kullanıcılara sunulduğu görülmektedir. Kiralama yöntemleri ise kullanım süresi veya ihtiyaç duyulan araç hacmine bağlı olarak değiştiği görülmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı farklı tarifeler ile sunulması kullanıcıların ihtiyaçlarına tam ve kusursuz bir şekilde karşılanması amaçlanmaktadır. 

Kimler Ticari Araç Kiralayabilir?

Kiralama işlemleri genel itibari ile sürücülük liyakatini sağlayan herkes tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Kiralama hizmetlerinden faydalanmak için temel olarak on sekiz yaşından gün almış ve sürücü ehliyetine sahip kimseler tarafından talep edilebilmektedir. Özel şartlar ise kiralanacak araçlara göre farklılık gösterebilmektedir. Ticari araçların kiralanmasında ise aranan şartlar diğer kiralama yöntemlerinden oldukça farklılık göstermektedir.  Hizmeti talep eden kişinin veya işletmenin sağlaması gereken bazı yetkinlikler arandığı görülmektedir.

Ticari araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak için bazı sertifikaların edinilmiş olması şartı aranmaktadır. Yük veya personel taşımacılığına izin verilen K2 belgesi gibi belgelere sahip olunmalıdır. Eğer kullanıcı ve hizmet talep edenler farklı kişilerden oluşuyorsa bu durum,  ayriyeten belirtilmelidir. Gerekli yasal izinler bu işlemlere dayandırılarak gerçekleştirildiği unutulmamalıdır. Kiralama yolu  araç temin etmenin en kolay yolu olduğu görülmektedir.  Ticari araçların kiralanma yolu ile edinilmesi ise işletmeler veya kişiler için oldukça avantajlı olduğu ortaya çıkmaktadır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.