loader

Sürüş Keyfi Ne zaman Başlar

Sürüş Keyfi Ne zaman Başlar
  • 29 Şubat 2020
  • AYDER ARAÇ KİRALAMA

Sürüş Keyfi Ne Zaman Başlar?

Bu iki kelimeyi duyduğunuzda eğer birazcık otomobillere ilgi duyuyorsanız BMW’den söz ettiğimi anlarsınız. Kullanıcılarına on yıllardır özgün tasarım ve Alman teknolojisinden ileri gelen sürüş keyfini sunan BMW, dünya otomobil pazarında konsepti en sağlam ve net olanlardan.

Markanın ülkemizde bahar aylarında yayınlanan Konsept 4 Serisi Coupé reklamı, beni radyo dinlerken yakaladı. İlk dinlediğim andan itibaren “Vay bee, süpermiş” dedim. Ben sadece radyo mecrası için hazırlanmış bir reklam sanıyordum fakat yurt dışından entegre bir kampanyanın yansımasıymış ve TV spotu da varmış aslında. Metin Türkçe’ye çevrilerek yayınlanmış ülkemizde.

Sürüş Keyfi. Ne zaman başlar?

Motoru çalıştırdığında mı?

Gücü hissettiğinde mi?

Gaza dokunduğunda mı?

Kükremeyi duyduğun anda mı?

Kalp atışların hızlandığında mı?

Her şeyi geride bıraktığında mı?

Yoksa yolun tek sahibi olduğunda mı?

Hayır. Sürüş keyfi, onu gördüğün anda başlar.

İnsan dinlerken her yeni seçenekte “Evet, bu.” diyor. Sunulan her seçenek tek başına cevap olarak kabul edilebilecek seçenekler. Fakat sunulan her yeni seçenek kararımızı yeniden gözden geçirmemizi gerektiriyor ve bizi daha da fazla ikna ediyor. En sonda öne sürdükleri seçenek ise bütün seçenekleri içinde barındırdığı için bize en doğru seçenek olarak görünüyor.

Reklamın barındırdığı matematik çok iyi kurulmuş. İlgiyi ilk soruyla yakaladıktan sonra reklamın sonuna kadar taşıyabiliyor ve mesajı izleyicinin kucağına bırakıyor. Metin ve görsel etki kol kola verip aynı anda nüfus ediyor izleyicinin zihnine. Ben izledikten sonra içimde bir kıpırtı, bir heyecan hissettim hemen.

Başarılı bir entegre kampanya

Reklam hakkında küçük çaplı bir araştırma yaptım. BMW Konsept 4 Serisi Coupé otomobili için 2013’ün Şubat ayında Tv, basılı mecra ve internetten oluşan entegre bir reklam kampanyası yapmış. Kampanyayı Alman Servicplan, Hamburg ajansı hazırlamış.

Görsel efektin yaratığı etki

Reklam filmi için Hollywood yönetmenlerinden Samuel Bayer ile birlikte çalışılmış. Reklam filminin başından itibaren otomobil, vaad ettiği sürüş keyfini yansıtabilmek için son derece dinamik görüntüler oluşturulmuş. Yoğun görsel efektler kullanılmış. Fakat reklam filminin sonunda görüyoruz ki aslında otomobil sabit bir platform üzerinde öylece duruyor. Verilmek istenen mesajı etkileyici görsel efektler yardımıyla da ortaya koyuyor. Filmin en küçük detayı dahi özenle düşünülerek hazırlanmış. Görüntülerin metinle uyumu şahane…

Motion Blue Farkı

Basılı mecrada ise yine benzer bir etki yaratmak amaçlanmış. İlanlarda motion blur efektleri yardımıyla otomobil hareket ediyormuş gibi gösterilmeye çalışılmış. İlanın fikri bir görsel efekte dayanıyor. Sürüş keyfi en iyi böyle anlatılırdı herhalde.

BMW Marka İletişimi Şefi Andreas Christoph HOFMANN “Bizim ürünümüz saf sürüş keyfi sözü veriyor fakat sunacağımız deneyim konusunda beklentiler ilk görüş anından itibaren başlar. Biz de bu kampanyada bu beklentiden yola çıktık.” diyor.

Otomobilin Özellikleri

BMW (Bayerische Motoren Werke AG (Türkçe: Bavyera Motor Fabrikaları A.Ş.)), Konsept 4 Serisi Coupé, mevcut BMW 3 Serisi Coupé ve Cabrio modellerinin başarılarını sürdürmek ve BMW’nin orta sınıf sportif coupé segmentinde 4 jenerasyonunu temsil etmek üzere geliştirilmiş. BMW Konsept 4 Serisi Coupé ile BMW mühendisleri, artık kendi sınıfının beklentilerinin çok üstünde tasarım anlayışına sahip modelleri geliştirmeye çalışmışlar.

 

Otomobilin tasarımında özellikle bazı karakteristik tasarım detaylarıyla dikkat çekiyor.

Otomobilin aydınlatma elemanlarında çift-dairesel far tasarımında tamamı LED özellikli altıgen bir form kullanılmış. BMW’nin gelecek modelleri için de bir ipucu olan bu yeni far sistemi otomobilin konsept görüntüsünü en çok pekiştiren detaylardan biri olarak bakışları üzerine çekiyor.

Otomobilin 20″ boyutundaki jantları yakından incelendiğinde, bu çok kollu 3 boyutlu tasarımın ön tekerlerde hava girişlerine de sahip olduğu fark ediliyor. Ön fren balatalarının soğutulması için düşünülmüş bu zekice detay BMW mühendisleri tarafından motor sporlarından edinilmiş tecrübenin ürünü olsa gerek.

Tıpkı BMW 3 Serisi’nde olduğu gibi BMW Konsept 4 Serisi Coupé’de de otomobilin yan tarafında, tasarımın dinamikliğinin altını çizen çift katlı keskin bir iz, ön çamurluğun hemen gerisinden başlayıp kapı boyunca ilerliyor ve arka çamurluk hizasına gelindiğinde azalarak kayboluyor. BMW Konsept 4 Serisi Coupé’nin sabit durduğunda bile hızlı görünmesinin sırlarından birisinin de bu şık detay olduğu söyleniyor.

 

 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.