loader

Şirketlerin Uzun Dönemli Araç Kiralamasının Avantajları

Şirketlerin Uzun Dönemli Araç Kiralamasının Avantajları
  • 2 Mart 2022
  • Ayder Rent a Car

Uzun dönemli araç kiralama hizmeti, şirketlere birçok operasyonel avantajın yanı sıra birçok ekonomik fayda sağlamaktadır. Araba bir şirket için gelir getirici bir unsur değil, iş yapmak için bir araçtır. Yani arabalara yapılan herhangi bir yatırım, işletmelere yapılan yatırım için bir imtiyazdır. Operasyonel uzun dönemli araç kiralama, işletmelere sadece operasyonel avantajlar sağlamakla kalmaz, aynı zamanda şirketlere büyük finansal kolaylıklar sağlar. Bugün standart bir filo araca baktığınızda ortalama fiyatı 200.000 TL ile 300.000 TL arasında olan pahalı bir ürün diyebiliriz. Firmalar kiralamak yerine satın almayı tercih ettiklerinde çok donanımlı olmayan standart 10 araç için 2 milyon TL ile 3 milyon TL arasında ödeme yapacaklardır. Şirketler filo araçlarını ödünç alma, kiralama, faaliyet kiralaması şeklinde 3 farklı şekilde finanse edebilirler. İlk iki yöntem ile üçüncü yöntem arasındaki temel fark, ilk iki yöntemin amacının tüm varlığı şirkete satmak olmasıdır. Varlığın tam değeri olan 2 milyon TL veya 3 milyon TL'nin taksitler halinde ödenmesi bekleniyor. Aslında kredi finansmanı kullanacak olanlar bu tutarlardan daha fazlasını ödemek zorunda kalacaklar. Bu, şirketlerin kendi işlerine yatırım yapmasını engelleyen önemli faktörlerden biridir. Uzun vadeli araç kiralama hizmetleri, şirketlerin uzun vadede gelir getirmeyecek projelere yatırım yapmasını engeller. Faaliyet kiralamasında, aracı kullandığınız kadar ödersiniz ve tüm işletme maliyetlerini kiralama süresi boyunca enflasyonun etkisine göre sabitler ve ayarlarsınız. Öte yandan, bireysel şirketlerin Türkiye genelinde aynı standartta, güvenilir hizmet ve uygun maliyete ulaşması zordur. Şirketler, her bir işletme maliyetini ayrı ayrı anlayamadıkları için öngörülemeyen ve beklenmeyen giderlerle karşı karşıya kalabilirler. Bu sebeple uzun dönem operasyonel kiralama yapılması, şirketleri büyük bir operasyonel yükten kurtarmakla birlikte, kaliteli hizmet imkânı da sağlamaktadır. 

Şirketler İçin Araç Kiralarken Vergi Avantajları  

Şirketler, araba satın almak yerine araç kiralayarak araç kiralama avantajına sahip olmaktadırlar. Bu avantajlar, şirketlerin ihtiyaç duydukları sayıda ve farklı modelde araç kiralamalarına olanak tanır. Bu tür ihtiyaçlar için vergi ödeme açısından filo kiralamanın kolaylığından bahsedecek olursak; 

Araç yenilemeyi kolaylaştırır. Firmalar araçlarını yenilemeleri gerektiğinde aldıkları araçları kullanılmış araç fiyatından satabilirler. Bu, defter değeri ile satış değeri arasındaki fark nedeniyle vergi ödenmesi anlamına gelir. Şirketler, kiralama yoluyla satılan araçların değerinin düşmesi riskinden ve satışta vergi ödeme yükümlülüğünden muaftır. Filo kiralamalarından vergi alınmaz. Kiralık aracınızı istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Yakıt tercihinizi, otomatik veya manuel araç tercihinizi dilediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Araç kiralama hizmetinden faydalanıldığında motorlu taşıtlar vergisi ödemenize gerek kalmaz. Motorlu taşıtlar vergisi kiraya dahildir. Bu nedenle motorlu taşıtlar vergileri de gider olarak gösterilir, yani şirket vergilerinden düşer. 

Araç bakım maliyetleri: KDV gibi araç muayeneleri, araç vergileri ve benzeri vergiye dayalı maliyetler, filo kiralamalarında giderler ve şirketler vergisinden ortalama kesintiler olarak gösterilir. İşletmeler için araç temini ve kullanımı, temel rekabet gücünü desteklemek için önemli bir işlevdir. Yöneticiler araçları kiralama yoluyla finanse ettiklerinde, Avantajlar bölümünde yer alan faktörler nedeniyle güçlü finansman fırsatlarına ve maliyet tasarrufuna sahip olacaklardır. Ayrıca bu işlemlerin takibi gereksiz yere personel yerine geçmeyecek ve personel dahil tüm iç kaynaklar işletme içinde yeniden tahsis edilerek işlev görecektir. Kiralama bölümü, hasar veya uzun süreli bakım amaçlı olmayan araçlar değil, eşdeğer araçlar sunar. Kullanılamaz hale gelen veya modeli yenilenmek istenen araçların maliyet riskleri ve katlanılacak zaman problemleri de böylece ortadan kalkacaktır. 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.