loader

Kurumsal Filo Kiralama Nedir?

Kurumsal Filo Kiralama Nedir?
 • 28 Şubat 2022
 • Ayder Rent a Car

Araç kiralama denildiği zaman belirli bir zaman içerisinde kiralanan araçların aylık ödemesi alınarak şirketlere tahsis edilmesi işlemidir. Birçok firma için avantajlar sunan bir finansman türü olarak da bilinmektedir. Küçük, orta ve büyük şirketler fark etmeksizin neredeyse tüm şirket tipleri için filo kiralama oldukça yaygındır.

Özellikle pazarlama, lojistik ve satış yapan firmaların sürekli binek araçlara ihtiyaçları bulunmaktadır. Bir firmanın yüzlerce hatta binlerce araca ihtiyacı olabilir. Bu kadar aracı da finanse etmek oldukça zor ve maliyet gerektir. Ancak rent a car/ araç kiralama hizmetleri ile satın almaya gerek duymadan istediğiniz dönemlerde sizlere hız katacak ve işlemlerinizi daha kolay bir şekilde yapabileceğiniz araçları bulabilirsiniz.

Kurumsal Filo Kiralama Firmalara Kazançları Nelerdir?

Küçük, orta veya büyük işletmeler fark etmeksizin en önemli gider masraflarının başında şirket araçları olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Kurumsal filo kiralamalar ise uzun dönem araç kiralamanın popülerliğini arttırmaktadır.

Kurumsal araç kiralamalar ile finansal ve operasyon el birçok anlamda avantajları ile salgın döneminde de dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Uzun dönem araç kiralamayı tercih eden şirketler/firmalar;

 • Bakım
 • Hasar
 • Vergi
 • Onarım
 • Sigorta
 • 2.el değeri
 • Yedek araç gibi aşamalarına ait uzun uğraşlar ile uğraşmasına gerek kalmadan tasarruf sağlamaktadır.

Küçük bir örnekle bu durumu açıklayabiliriz; B ve C segment araçları incelediğimizde yakıt ve arızaları ayrı tutarsak bir aracın firmaya maliyete yıllık olarak 25.000 TL ila 35.000 TL arasında değişmektedir. Eğer bu aracı kiralama yerine satın almayı tercih ederseniz; araç başına ortalama yıllık 5000 TL ila 10.000 TL arasında maliyetler de yüklenmektedir. Bu maliyetten kurtulmak isteyen firmalar aylık sabit taksitler ile maliyetlerini kontrol eden, likiditesini finansal becerisini ve sermayesini kuruyarak bunları kendiişlerine aktarmak isteyen kurumlar, satın almayı tercih etmezler. Bunun yerine araç kiralama hizmetlerimizden faydalanırlar.

Operasyonel Araç Kiralamanın Faydaları

Operasyon el/kurumsal araç kiralamalarda mülkiyetlerin kiralama şirketlerinde aracın ise işleten sıfatı ile müşterilerde olduğu ayrıca yakıt, yol, köprü ücretleri dışında kalan masrafları aylık kira bedellerine toplayan finansal bir araç kullanım modeli olduğunu daha önce belirtmiştik. Günümüzde pek çok firma araç kirama hizmetlerinden faydalanmaktadır. Kurumsal filo kiralamanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bunları sıralamamız gerekirse;

 • Araca ilişkin aylık sabit ve düzenli kira bedelleri ve nakit akışınızı daha verimli bir şekilde planlamanızı yapmanıza yardımcı olur. Ayrıca bütçelemenizi de yayabilirsiniz.
 • Araç satın alımına ayıracağınız bütçeleri kendi işinize aktarabilir daha etkin bir bütçeniz olabilir.
 • Kurumsal filo kiralamalarda operasyon el kiralama için harcadığınız tüm tutarları şirketiniz için gider olarak işleyebilmenize de imkân tanır. Ayrıca ödenen KDV’yi de mahsup edebilirsiniz.

Uzun dönem araç kiralamada firmalara özel sundukları ayrıcalıkları yaşamak için hemen iletişime geçebilirsiniz. Şirketlere özel esnek çözümler, ihtiyaçlarına uygun seçenekleri görmek için hemen ana sayfa üzerinden iletişim kurunuz.

Hizmetlerimiz

Araç kirama hizmetlerinde bakım, onarım, yol yardım, kaza gibi hizmetler uzman ekipler tarafından yönetilerek en hızlı ve en doğru şekilde sonuçlandırılmaktadır. Kiralama süresince tüm işlemler ve evrak takipleri uzman ekipler tarafından gerçekleştirilir böylelikle müşterilerin üzerinden bu sorunlarda arıtılmış olmaktadır. Kasko sigortaları, trafik sigortaları ve MTV işlemleri de araç kiralama şirketi tarafından karşılanır ve ödemeleri tamamlanır. Ayrıca hasar ya da arıza onarımlarında sözleşmelerde belirtilen zamanı geçmesi, aşması söz konusu olduğundan iş gücü kaybını önlemek adına araç kullanıcısına ikame araç tedarik de sağlanır. Araç kiralama ya da karavan kiralama hakkında detaylı bilgiler almak, araç filolarımızı içerisinde bulunan araçları incelemek ve kiralama koşullarını konuşmak için iletişim kurunuz.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.