loader

Kış Lastiği Neden Önemlidir?

Kış Lastiği Neden Önemlidir?
  • 14 Ocak 2022
  • Ayder Rent a Car

Ülkemizde her mevsim sürüş keyfi için kışın koşullara uygun olarak kış lastiği takılması gerekmektedir. Kış lastiğinin normal lastikten pek çok farkı bulunmaktadır. Bu farklılıklar aracın kışın yol iyi tutunması için oldukça önemlidir. Kış lastiğinde bulunan özellikler aşağıda ayrıntılı olarak belirtilmiştir.

  • Kış lastiğinin normalde kullandığımız lastiklerle kıyaslandığı zaman daha çok diş derinlikleri bulunduğu görülmektedir.
  • Kış lastiği özel üretimleri sayesinde kışın sertleşmeyerek yol tutuşunu sağlamlaştırmaktadır.
  • Üretim içeriği sayesinde kış lastikleri kış koşullarında ve kaygan zeminlerde yola daha iyi tutunarak güvenli sürüş ortamı oluşturmaktadır.
  • Kış lastiklerinin içerdiği desen yapısının normal zamanda kullandığımız lastiklerden daha az yoğunlukta olması kış koşullarında lastik içerisine girebilen çamur, kar gibi maddelerin daha rahat atılmasına ve lastikten temizlenmesine sebep olmaktadır.
  • Kış lastikleri üretilirken sırt kısımları daha dişli yapıda üretilmekte bu da aracın kış koşullarında daha iyi çekmesine sebep olmaktadır.

Tüm bu sayılan sebepler nedeni ile zamanında normal lastiklerin kış lastiği ile değiştirilmesi mal ve can güvenliğimiz açısından oldukça önemli olmaktadır. Kış lastiği denildiğinde genel olarak insanların kafasında ekstra maliyetli bir ürün olarak canlanmaktadır. Aslında bu durum tam tersi olarak işlemektedir. Bunun nedeni ise kış lastiği kullanımının düzenli olduğu araçlarda normal lastikler daha zor eskimekte lastikler belli aralıklar ile değiştirildiğinden aslında her iki lastik türü için de daha uzun dönemler kullanım süresi doğurmaktadır. Bunun dışında kış lastikleri aracın yola tutuşunu sağlamlaştırdığı için yakıt tasarrufu da sağlamakta olup bu yönden düşünüldüğünde de enerji tasarrufu sağlamaktadır.

Kış Lastiği Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kış lastiği kışın araç sürücüleri ve trafikte bulunanları kazalardan korumak için önemli bir koruma sistemidir. Bu nedenle ülkemizde 1 Aralık-1-Nisan zaman aralıklarında kullanılması zorunlu tutulmuştur. Bu dönemler arasında araçlarımızda bulunan lastiklerin kış lastiği ile değiştirilmesi gerekmektedir. Kış lastiği değiştirilirken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar mevcuttur. İlk olarak kış lastiği değişiminde araçta bulunan dört lastik birden aynı anda değişimi sağlanmalıdır. Sadece çekici özelliği bulunan lastiklerin kış lastikleri ile değiştirilmesi yanlış bilinen bir uygulamadır. Kış lastiği mevzuatta belirtilen aylar dikkate alınarak değiştirilmeli eğer kış koşulları daha önceden yaşanmaya başlamışsa bir ay kadar önce kış lastikleri değiştirilmelidir. Tam tersine kış koşullarının uzaması durumunda bir ay geç çıkartılmalıdır. Kış lastiği değişimi yaparken aracın üretimini yapan markanın önermiş olduğu kış lastiklerini tercih etmek aracın performansı açısından daha olumlu olabilecektir. Bu konuda yetkili servislerden de gerekli bilgiyi alarak işlem yapabilirsiniz. Seçilen kış lastiğinin üstünde kış lastiği ambleminin bulunmasına dikkat etmek gerekmektedir. Bunun dışında üretim yılı kontrol edilerek garanti şartları kapsamı kontrolü sağlanmalıdır. Markanızın önerdiği kış lastiği bulunmuyor ise kış lastikleri arasından seçim yaparken hem kuru hem de karlı yollarda fren mesafelerine bakarak seçim yapma şansınız bulunmaktadır. Aynı şekilde karda kış lastiğinin çekiş gücü de önemli bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. Kış lastiğinin zamanında takılması kadar zamanında araçtan sökülerek normal lastiklerin takılması işlemi de önemli olmaktadır. Çünkü kış lastikleri normal lastikler ile kıyaslandığında fren mesafelerinin çok ufak da olsa fazla mesafede duruş sergilediği bilinmektedir. Bazı kaza durumlarında çok ufak fren mesafelerinin de önemli olduğu düşünüldüğünde hava sıcaklıkları artış göstermeye başladığında kış lastiklerinin çıkarılarak uygun koşullarda saklama işlemi gerçekleştirilmelidir. Kış lastiklerinin saklama koşullarında güneş ışığının direkt olarak girmediği kuru alanlarda saklanması gerekmektedir.

Ayder Rent a Car firmamız araç kiralama işinde kullandığı tüm araçlarında uygun kışlık lastikleri kullanmakta olup güvenliğinize maksimum özeni göstermektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.