loader

Kış Lastiği Hakkında Her Şey

Kış Lastiği Hakkında Her Şey
  • 12 Mart 2021
  • AYDER ARAÇ KİRALAMA

Araba lastikleri arabanın hareket etmesini sağlamanın dışında güvenlik, sürüş keyfi, konfor ve motor performansı gibi konularda da dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. Lastikler hem motorun gücünü güvenle yola aktarır hem de aracın daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aracınız son model olsa da mevsime ve zemine uygun olmayan lastikler kullanıldığında, bu durum araca zarara verebilir. Dolayısıyla, mevsim koşullarına uygun lastik kullanmak hayati önem taşır.

Kış Lastiğinin Farkı Nedir?

Türkiye gibi dört mevsimi de yaşayan ülkelerde yıl boyunca aynı lastiği kullanmak son derece tehlikelidir. Bahar ve yaz aylarında kullanılan lastikler, ağır kış şartlarında aynı performansı gösteremez. Soğuk havalarda standart lastiklerin sırt kauçuğu sertleşerek esnekliğini kaybeder. Bu durum da lastiklerin yol tutuş kabiliyetinin azalmasına neden olur.

Standart lastiklerin aksine kış lastikleri, fren ve çekiş performansını üst düzeyde tutacak şekilde üretilir. Kış lastiğinin sırtında kullanılan kauçuk, buzlu ve karlı zeminlerde lastiğin yolu daha iyi tutmasını sağlar. Aynı zamanda, lastiğin diş derinliği, kar ve suyu dışarı atacak şekilde tasarlanır. Böylece, lastiklerin karlı ya da buzlu zeminde kayma riski büyük ölçüde azaltılmış olur.

Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Trafik güvenliği açısından kış mevsiminde kullanılan araç lastiklerinin mevsim ve hava şartlarına uygun olması gerekir. Ülkemizde her yıl 1 Aralık ve 1 Nisan tarihleri arasında şehirler arası yük ve yolcu taşıyan araçların kış lastiği kullanması zorunludur. Binek araçlarda ise kış lastiği taktırmak zorunlu değildir. 2021 yılında kış lastiğinin zorunlu olduğu araçlarda kış lastiği kullanmayan sürücülere 835 TL idari para cezası verilir. Para cezasına ek olarak sürücülerden 10 ceza puanı kesilir.

Konforlu ve güvenli bir sürüş için çamurlu, buzlu, ıslak ve karlı zeminlerde lastiklerin yüksek düzeyde su tahliyesi sağlayacak kapasitede olması gerekir. Kış mevsimine uygun lastik kullanmadığınızda hem trafik güvenliği hem de kendi can güvenliğinizi tehlikeye atmış olursunuz. Binek araçlarda herhangi bir cezai yaptırımı olmasa da can ve mal güvenliğiniz için kış aylarında mutlaka lastik değişimi yapmanız önerilir. Bunun yanı sıra, dört lastiğin de kış lastiği olacak şekilde kullanılması araç performansınızı üst düzeye çıkarır. Sadece iki kış lastiği kullanmak ise ani fren ve viraj alma gibi durumlarda aracın kontrol edilmesini zorlaştırır.

Kış Lastiği Dört Mevsim Kullanılır mı?

Kış lastikleri zorlu kış şartlarına uygun olarak tasarlanır. Lastiklerin kauçuk yapısı, diş derinliği ve desenleri sıcak ve kuru zemin için uygun değildir. Dolayısıyla, bu lastikleri yaz aylarında kullanmaya devam ederseniz, lastikler hızla aşınmaya başlar ve aracınızın performansı düşer. Bunun sebebi ise kış lastiklerinin daha esnek kauçuktan yapılmış olmasıdır.

Karlı ve buzlu havalarda, tam tersine lastiğin esnek olması yol tutuşunu artırır. Ancak, bu durumun sıcak ve kuru zeminde geçerli olmadığı unutulmamalıdır. Kuru bir zeminde hızlı manevra yapmanız gereken durumlarda, lastiklerin yumuşak olması güvenlik açısından risk oluşturur. Aynı zamanda, kış lastiklerini dört mevsim kullanmak, bu lastikleri sadece kış aylarında kullanmaktan çok daha maliyetlidir. Bu durumda, lastikler olması gerekenden daha çabuk aşınacağı için sık aralıklarla yeni lastik almanız gerekebilir.

Kış Lastikleri Nasıl Muhafaza Edilmelidir?

Bahar ayları geldiğinde kış lastiklerinizi değiştirip uygun şartlarda muhafaza ederseniz, lastiklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için aşağıda sıraladığımız maddelere uyulması oldukça önemlidir:

  • Lastikleri yerden yüksekte, kuru ve iyi havalandırılmış bir ortamda saklayın.
  • Lastiklerin formuna zarar vermemek için güneş ışığı ya da yüksek sıcaklıklardan koruyun.
  • Eğer yeterli depolama alanına sahip değilseniz, lastikleri üst üste koymak yerine ayrı ayrı yerlerde muhafaza edin. Uzun süre üst üste kalan lastiklerin formu daha kolay bozulur.
  • Kış lastiklerinin hamurları son derece hassastır. Lastikleri orijinal kılıflarında saklarsanız, çatlama ve sertleşme gibi sorunlarla karşılaşma ihtimali büyük ölçüde azalır.
  • Güvenli bir sürüş için lastiklerinizi belirli aralıklarla uzman kontrolünden geçirmeyi ihmal etmeyin.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.