loader

Kiralık Araç Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kiralık Araç Kullanımının Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?
  • 30 Aralık 2022
  • Ayder Rent a Car

Kiralık araç kullanımı bireysel ve kurumsal müşteriler açısından oldukça önemlidir. Özellikle günümüzde kiralık araç firmaları oldukça yaygındır. Bu nedenle kiralık araç ihtiyacını karşılamak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Kişiler genel anlamda şehirlerarası yapacağı seyahatler ile şehir içi ulaşım için kiralama yapmaktadır. Firmalar ise genel olarak nakliye, ulaşım ya da sektörel amaçlarla araç kiralama yapmaktadır. Araç kiralama kişilerin ulaşım ihtiyaçlarına hızlı bir şekilde cevap veren hizmetler arasındadır. Bu nedenle de oldukça önemlidir.

Araç kiralama hizmetleri pek çok avantaja ve dezavantaja sahiptir. Genel anlamda araç kiralama, ulaşım ihtiyacını karşıladığı için avantajlı olarak görülür. Ancak karşılaşılan bazı zorluklar ve sorunlar da dezavantaja neden olabilmektedir. Bireyler bu nedenle araç kiralamanın avantajları ve dezavantajlarını inceleyerek karar verebilir.

Kiralık Araç Kullanmanın Avantajları

Günümüz koşullarında pek çok insan araç satın almaktansa kiralama yoluna gider. Araç kiralamaları farklı zaman periyotlarını kapsayabilir. İnsanları farklı nedenlerle araç kiralarlar. Bunların en önemlisi ise sürekli artmakta olan araç satın alma maliyetidir. Pek çok kişi uzun dönemli kiralama olarak da bilinen filo araç kiralama yapar. Bu sayede pek çok masraftan kurtulmuş olur. Kiralık araç kullanmanın en büyük avantajı ekstra maliyetlerin olmamasıdır. Özellikle de kasko, sigorta, araç muayenesi ve bakımı en önemli masraf kaynaklarıdır. Araç kiraladığınız zaman bu masrafların hiçbirisini ödemezsiniz. Aynı zamanda da farklı araç ve model kullanma şansınız olacaktır. Bunun içinde araç kiralama son yıllarda büyük bir trend haline gelmiştir.

Araç kiralama hizmeti sayesinde farklı seyahatlere uygun araç bulabilirsiniz. Bu sayede de farklı yol şartlarına uygun olacak araçlarla güvenliği ulaşım sağlamış olursunuz. Aynı zamanda da kendi bütçenize ve ekonomik durumunuza uygun araç seçebilirsiniz. Ekonomik grupta bulunan araçların özellikle fiyatı ve yakıt harcaması düşüktür. Araç kiralamanın avantajları arasında yer alan bu unsurlar kişilere ve kurumlara farklı şekilde yansıyabilir. Ancak araç kiralama hizmeti en çok kurumlara ve şirketlere avantaj sağlamaktadır. Kurumlar daha çok işleriyle ilgili avantajlar sağlar. Kişiler ise tatil planlarını çok daha iyi yapabilir ve ulaşım ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde karşılayabilir.

Araç Kiralama Şirketlere Hangi Avantajları Sunar?

Büyük ve küçük çaplı olan şirketler araç kiralama hizmetlerinden yoğun şekilde yararlanır. Araçların pek çok işletme için yapı taşı görevi gördüğü ortadadır. Özellikle şirketler satışlarını artırmak, müşterilerine hızlı dönüşler yapmak ve işleri hızlı bir şekilde halletmek için kiralık araç kullanırlar. Araç kiralamanın şirketlere avantajları arasında en çok finansal olarak rahatlamanızı sağlaması yer alır. Ancak bunun dışında pek çok avantajı da söz konusudur. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Araç kiralama firma gideri olarak gösterilebilir.
  • Kiralık araçlar için sigorta, tamir ve muayene gibi ekstra maliyetlerden kurtulmuş olursunuz.
  • Kaza veya hasarlar sonrasında ikame araç temin edebilirsiniz.
  • Bütçenize en uygun araçlar arasından tercihte bulunabilirsiniz.
  • Araçlarla ilgili farklı ihtiyaçlarınızı karşılamanıza katkı sunar.
  • 7/24 araç kiralama hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.
  • Araç satın alma ile oluşacak finansal yükten kurtulmuş olursunuz.

Bu avantajları sağlamak için pek çok şirket uzun dönemli araç kiralama hizmeti alır. Bu sayede planlı ve avantajlı bir şekilde ihtiyaçlarını karşılamış olur.

Araç Kiralamanın Dezavantajları Nelerdir?

Araç kiralama hizmetleri oldukça büyük avantajlara sahiptir. Ancak sürekli olarak bu hizmetten yararlanan müşteriler için araç kiralama dezavantajları da bulunabilir. Özellikle de araç kiralamadan sık sıkla yaralanan müşteriler sözleşme bittiği zaman araç sahibi olamazlar. Bu durum hizmetin en önemli sınırlılıkları arasında yer alabilir. Ayrıca Rent A Car firması ile aranızda yapılan sözleşme doğrultusunda aracı kullanabilirsiniz. Bu nedenle de araç kullanımı ile ilgili sınırsız özgürlüğünüzün olmadığından bahsedilebilir.

 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.