loader

Kiralık Araç Kaskosu Nedir Neleri Kapsar

Kiralık Araç Kaskosu Nedir Neleri Kapsar
 • 6 Ağustos 2022
 • Ayder Rent a Car

Ticari veya şahıs araçlarının istenmeyen durumlara karşı özel aracı kurumlar tarafından korunmaya alınması ve poliçe sahiplerine pozitif haklar tanıyan işlemlere araç kaskosu adı verilmektedir. Araç kiralama işlemlerinde ise araç kasko işlemleri farklılık göstermektedir. Araç kaskosu genel itibari ile aracın belirli durumlar karşısında kullanılamaz hale gelmesi durumuna karşılık sigortalanması şeklinde de tanımlanabilmektedir. Şahıs araçlarında kasko maliyeti; araç marka ve modeli, fiyat bilgisi, kullanıcı tecrübesi, kasko kullanım aşındırılması gibi unsurlara bağlı olarak değişmektedir. Genel itibari ile piyasa fiyatlandırılması yolu ile taban ve tavan fiyatlar belirlenmektedir.

Araç Kiralama İşlemlerinde Kasko Nasıl Yapılır?

Araç sahipleri için kasko belirli bir süreyi kapsayan ve kullanımı için belirlenen fiyatın tek seferlik veya taksitler halinde ödenmesi şeklinde uygulanmaktadır. Araç piyasa değeri üzerinden kasko maliyeti belirlenmektedir. Araç kiralama işlemlerinde ise araç kaskosu oldukça farklılık göstermektedir. Genel itibari ile kiralık araç kaskosu hakkında gerekli bilgileri şu şekilde sıralamak mümkün olabilmektedir:

 • Kiralık araç kaskosu, hizmet kullanım dışında yer almaktadır. Bu durum ise talep edilen araçlar içinde sunulan tarifelere göre farklılık göstermektedir.
 • Kiralık araçlarda kasko ödeme miktarı, araç fiyatının hesaplanan yüzdelik dilimi üzerinde kalan muafiyet tutarının düşülmesi ile hesaplanmaktadır. Muafiyet bedeli ise genel itibari ile kullanıcıya yansıtılmaktadır.
 • Kiralık araçların, kullanım hakkı ve taşınır mal hakkı farklı kişilerden oluşması sebebi ile normal kasko bedeli üstünde fiyatlama yoluna gidilmektedir.
 • Araç kiralama işlemlerinde araç kaskosu yaptırmak zorunlu işlemler arasında yer almaktadır. Sunulun hizmet paketleri içinde yer aldığı görülmektedir.
 • Kiralık araç kaskosu hizmetin alınması ile başlamaktadır. Sunulan hizmetin sözleşmelerde belirtilen süre dahilinde geçerli olduğu ayrıca belirtilmemektedir.
 • Kiralık araç kaskosu, hizmeti talep eden kişinin risk oranına göre değişmektedir. Risk oranı ise kasko kullanımı, kazaya karışma oranı veya araç kullanım tecrübesine göre belirlenmektedir.

Kiralık Araç Kaskosu Ne Zaman Uygulama Girer?

Kiralık araç kaskosu hizmet kullanım süresi boyunca geçerli olduğu görülmektedir. Hizmetin kullanım süresinin dolması ile birlikte aracı kiralayan kullanıcıya ait kasko sözleşmesi sona ermektedir. Bir üst sözleşme olan süresiz kasko olan kurum sözleşmesi uygulamaya girmektedir. Fakat kurum sözleşmesinden doğan haklar ve menfaatler kullanıcıyı bağlamamaktır.  Araç kiralamaişlemlerinde kaskonun uygulamaya girme şartları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Kullanıcının kaza kusur oranına göre muafiyet bedeli belirlenmektedir. Aracı kullanan şahsın ehliyet sahibi olması ve herhangi bir sebepten dolayı ehliyetine el koyulmamış olması şartı ilk adımdır.
 • Kiralık araç kullanma hizmetlerinden faydalanan kişi ile araç sürücüsünün aynı kişi olması gerekmektedir. Poliçe ve sözleşme dahilinde kullanım hakkı sürücüye ait olduğu belirtilmektedir. Kişilerin farklı kişilerden oluşması durumunda,  oluşan zarar hizmeti talep eden kişiye yansıtılmaktadır.
 • Araç herhangi bir kazaya karışması durumunda kanıtlayıcı belgelerin hazır edilmesi ve sunulması gerekmektedir. Kanıtlayıcı belgeler yazılı ve görsel materyallerden oluşmaktadır. Bu unsurların edinilmesi ile kaza tutanağı oluşturulur.
 • Kaza durumunda birden fazla araç kazaya karışmışsa, her kullanıcı kaza tutanağının aynısını düzenlemek zorundadır. Kaza tutanakları arasında farklılık olması durumunda kaza tutanağı hiç düzenlenmemiş sayılır.
 • Araç kiralama süresinin bitmesi ile birlikte kullanıcıya ait olan kasko poliçesinin de süresi sona erer. Kiralama hizmetleri bu noktada iki ayrı kaskodan oluştuğu görülmektedir.

Araç kaskosu genel itibari ile kullanıcıların istek ve talepleri doğrultusunda herhangi bir yasal zorlama olmadan gerçekleşmektedir. Fakat ticari veya kiralık araçlarda kasko zorunlu ürünler arasında yer aldığı görülmektedir. Araç sigortası ile benzerlik göstermektedir. Temelde ayrım noktası araç sigortasının her araç için zorunlu olması ve herhangi bir kaza ya da istenmeyen durumlar karşısında ödeme tutarlarını düşük olmasıdır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.