loader

KARAVAN TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

  • Anasayfa
  • Blog
  • KARAVAN TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
KARAVAN TEMİZLİĞİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR
  • 6 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Karavan temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir tüm karavan severler tarafından araştırılan bir konudur. Karavan temizliği, temiz ve düzenli bir seyahat için oldukça önemlidir. Bundan dolayı karavan temizliği yaparken dikkat edilecek bazı önemli detayları sizler için araştırdık. Karavan temizliğini 7 şekilde ele alabiliriz.

Karavanlarda Dış Temizlik

Bir karavan sahibi iseniz ya da araç kiralama yöntemleri ile bir karavan kiralayarak seyahate çıktıysanız karavanlarınızı temiz tutmanız seyahat için oldukça önemlidir. Karavanlarda dış temizlik yaparken en zor kısım yüksek alana ulaşmaktadır. Bilindiği üzere birçok karavanda merdiven bulunmaması bu işi zorlaştırmaktadır. Tavan kısmını yıkama için de bir kova ve sabunlu su kullanmanız gerekir. Bu esnada sünger ya da teleskopik fırça ile ovalaman temizlik için yeterli olacaktır.

Karavanlarda Güneş Panellerini Temizliği

Çoğu karavanın çatı kısmında güneş panelleri yer almaktadır. Bu alan en fazla kirlenen kısımlardan biridir. Aracın çatı kısmına çıkmanızın ardından karavanınızın güneş panellerini temizleyebilirsiniz. Bu işlemi düzenli olarak yapmanız panellerin kullanım ömrünü de uzatacaktır. Elektrik olmayan alanlarda tüm enerji ihtiyaçlarınızı karşılayacak bu alanları temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Karavanın Gövde Kısmının Temizliği

Karavan temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında en çok merak edilen karavanın gövde kısmının temizliğinin nasıl olduğudur. Gövde kısmı temizliği yapılırken su, birkaç alanda durgun halde olacağından özellikle yüksek basınçla yıkamaya özen göstermelisiniz. Karavanların gövdesini temizlemek adına yapmanız gereken;

  • Sıvı siyah sabun
  • Sünger
  • Mikro-fiber bez kullanın.
  • Yüksek kısımlar için teleskopik fırça kullanın.

Karavanların dış yüzeyini temizlerken, kapaklı bölmelere de özellikle dikkat ediniz. Elektrik bağlantısı ve havalandırma kısımlarını da yoğun su kullanmadan temizlemeye dikkat ediniz.

Karavanlarda Tankların Temizliği

Araç kiralama yöntemleri ile aldığınız karavanların tank kısımlarını temizlerken zamana dikkat ediniz. Temiz su tankını belirli kullanımlarınızdan sonra boşaltmak ve taze su koymak sağlığınız için de önemlidir. Taze su temizliğinde kimyasallardan da yardım almanız gerektiğinden bu konuda uzman birisinden yardımda alabilirsiniz. Ancak kendi başınıza yapmanız gerekiyorsa şöyle yapınız;

Karavanınızın deposunu önce birkaç litre su ve seyreltilmiş beyaz sirke ya da az miktarda çamaşır su yardımı ile temizleyiniz. (Çamaşır suyunu ya da sirkeyi mutlaka seyrelterek kullanınız.) bu karışım ile tüm duvar kısımlarının temizlenmesi adına aracı bir süre kullanın. En son tankın içerisindeki bu karışımı boşaltın ve içindeki suyun tamamen temizlenmesi adına tankı bir defa tamamen doldurun ve ardından boşaltın.

Karavanın İç Temizliği

Karavan temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar arasında merakınızı gidermeye yarayan karavan iç temizliğine de değinmekte fayda vardır. Karavanın içini temizlemek adına bir elektrik süpürgesi, süpürge ve kürek, mikro-fiber bez, cam ve günlük temizlik için kullandıkları geleneksel ürünleri kullanabilirsiniz.

Karavanlarınızı önce havalandırarak başlayabilirsiniz. Ardından temizlik sırasında sizi engelleyecek tüm nesneleri çıkarın ve elektrik cihazların fişlerini de çekin. Elektrik süpürge yardımı ile kabindeki tüm tozu temizleyerek devam edin. Zemin, mobilya, kenarlar, koltuklar, tabureler ve masa üzerindeki tozları süpürün. Kolay erişilemeyen köşelerde ise toz bezi kullanın.

Karavan Mutfak Temizliği

Araç kiralama yöntemleri ile aldığınız karavanın mutfak temizliği aslında evlerimizdeki temizlik ile aynıdır. Karavan içerisindeki mutfak mobilyalarını da düzenli olarak temizleyerek işe başlayınız. Ocak kısımları için günlük temizlikte kullandığınız yağ çöz, cif krem gibi ürünler kullanabilirsiniz. Geri kalan alanlar için de beyaz sirkeden yardım alınız.

Buzdolapları için buzdolabının içerisini boşaltın, sirkeli su yardımı ile hemen temizleyin ardından kurulayın. Ardından ürünleri düzenli bir şekilde yerleştirin ve hemen buzdolabını çalıştırınız.

Karavan Banyo ve Tuvalet Temizliği

Karavanların temizliğinde en çok dikkat edilmesi gereken banyo temizlikleridir. Anti bakteriyel solüsyonlarından faydalanabilirsiniz. Ayrıca sirke ve karbonatta kullanabilirsiniz. Karavan banyosunda kimyasal tuvaleti temizlemek adına klor gibi aşındırıcı ürünlerden mutlaka kaçının. Dış kısmı için biraz bulaşık deterjanı ve sünger kullanın. Beyaz sirke ile temizliğe devam edin bu halde kötü kokuları da temizlemiş olursunuz.

Karavan temizliğinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sizler için derlemiş olduk. İsteklerinize uygun karavan kiralama için hemen iletim kanallarımızı kullanınız.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.