loader

Karavan İçin En Çok Kullanılan Tuvalet Modelleri

  • Anasayfa
  • Blog
  • Karavan İçin En Çok Kullanılan Tuvalet Modelleri
Karavan İçin En Çok Kullanılan Tuvalet Modelleri
  • 3 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Karavan tuvaletleri, karavan yaşamının daha az bilinen bir parçasıdır. Bu kirli bir iş gibi görünse de, o kadar da abartılı olduğu düşünülmemelidir. Karavanın tuvalet ve duş kısımları isteğe bağlı olarak değerlendirilebilecek kısımlardır. Bu yazımızda karavan tuvalet sistemleri hakkında bilgi vereceğiz ve karavan tuvalet modelleri üzerinde duracağız. Aşağıda bahsedilen sistemlerin tamamı karavan tuvalet sistemleri olup, karavanlarda kullanılan sistemlerin aynısıdır. Karavan yapımı diğerlerine göre kolay bir konu gibi görünse de içine girildiğinde çok zaman alan bir konudur. Karavan için en çok kullanılan tuvalet modellerinde 4 tip tuvalet karşımıza çıkıyor: 

 Yat Tuvaleti 

Adından da anlaşılacağı gibi deniz araçları için tuvalettir. Bu tip tuvaleti bir karavanda kullanmak istenildiğinde, şöyle çalışır; 
Kapalı bir bölmeye sabit olarak monte edilir ve atık, mekanik veya elektrikli bir öğütücü vasıtasıyla karavanın altına harici olarak monte edilmiş bir atık su deposuna gönderilir. Atık deposu portatif olmadığı için karavanın ulaşabileceği veya hortumla taşınabileceği bir yere boşaltılması gerekir. Karavan yapımında önerilmemektedir çünkü; Deponun kapasitesi göz önüne alındığında, bu kadar büyük miktarda atığı doğaya bırakmak, doğa için, içinde yaşayan tüm canlılar ve onlar aracılığıyla her birimiz için bir tehlike olacaktır. Hijyen açısından ise tatil keyfini kesinlikle bozacak bir süreç olduğu görülmektedir. 

Kompost Tuvalet 

 Karavanda, kırsal alanda yaşıyorsanız veya küçük bir ev sahibi olma hayaliniz varsa, tüm seçenekler arasında doğa ve hijyen açısından en güvenilir ve sürdürülebilir tuvalet türüdür. Araç kiralama hizmetleri arasında yer alan karavan kiralarken bu tuvalet çeşidinin olması sizler için bir artı olacaktır. 

Sabit Kasetli Tuvalet 

Bir karavanın kapalı tuvalet bölmesine takılan, sabit bir tuvalettir. Bu tipte atık kısım alt kutuda toplanır. Atıkları parçalamak ve kokuları önlemek için "karavan tuvalet kimyasalları" olarak adlandırılan sıvılar bu kutuya dökülür. Bu sayede kutunun boyutuna bağlı olarak herhangi bir koku sorunu olmadan boşaltma işlemi haftalık olarak tekrarlanabilir. Öte yandan kervanın yan dış duvarlarına kapak eklenmesi nedeniyle boşaltma işlemi kaldırılmıştır. Hijyen açısından karavan yapımında tercih edilen bir tercihtir. Araç kiralama hizmetinden yararlanırken tercih edilebilecek bir tuvalettir. 

Taşınabilir ( Portatif ) Kasetli Tuvalet 

Farklı marka ve ebatları bulunmaktadır. Portatif olduğu için her araçta, her ortamda kullanımı ve saklanması kolaydır. Fiyatlar diğer karavan tuvaletlerine göre daha uygundur. Çalışma şekli çok basittir. Tasarımı iki bölümden oluşmaktadır. Üst kutuda su bulunur ve mandal yardımıyla kirli su alt kutuya aktarılır. Alt kutu dolduğunda, konektördeki kilitleme mekanizması ile uygun herhangi bir yerde açılarak alt kutu kolayca boşaltılabilir. Sabit kasetli tuvaletlerde olduğu gibi, atıkları parçalamak ve kokuları önlemek için tuvalet kimyasalları kullanılır. Bu türü seçerseniz, karavan tuvaletinin nereye sıçradığı konusunda endişelenmemize gerek kalmaz. Kutu sabit bir tuvaletten daha küçük olduğu için onu büyük bir çantada taşıyabilir ve herhangi bir umumi tuvalette boşaltabiliriz. Taşıma ve boşaltmada daha rahat olduğu için dar bir alanımız varsa kabinde fazla yer kaplamaması için portatif klozet tercih etmek yine  mantıklı görünüyor. Çünkü duşta tuvaleti dışarı çıkarmak bize ekstra alan ve rahatlık sağlıyor. Kaset tuvaletler Avrupa'da ve ülkemizde  en popüler alternatiftir. Genellikle bir karavanın dışında gördüğünüz servis kapaklarından biri bu kaset karavan tuvaleti için ayrılmıştır. Karavan ayrıca, basitçe çıkarıp tekrar takabileceğiniz harici bir kaset tuvalet tarafından da kolaylaştırılır. Araç kiralama hizmetlerinde bu modelleri göz önünde bulundurarak tatilinizi keyifli hale getirebilirsiniz. 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.