loader

FİLO KİRALAMADA VERGİ AVANTAJLARI NELERDİR?

FİLO KİRALAMADA VERGİ AVANTAJLARI NELERDİR?
  • 1 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Filo kiralamada vergi avantajları nelerdir ya da araç satın almak yerine filo kiralama yaparsak başka ne gibi avantajlar elde edebiliriz gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır.

Filo kiralama, araç satın alma yerine özellikle kurumsal firmalar tarafından ihtiyaçlarına yönelik uzun vadeli araç kiralama işlemine denmektedir. İşletmeler filo kiralama yöntemleri ile günümüzde birçok avantaj elde ettiğinden bu yöntem oldukça fazla yaygın hale gelmiştir. Bugün neredeyse her 3 işletmeden 2’si filo kiralama ya da yaygın adı ile araç kiralama yöntemlerini kullanmaktadır. Araç kiralamalarda işletmelere ne gibi vergi indirimleri sağlanır bu yazımızda sizler için detaylandırdık.

Filo Kiralamada Vergi Avantajı Nedir?

Filo kiralama, bir işletmenin, firmanın ya da şirketin araç satın alarak değil ihtiyaçlarına yönelik olarak uzun vadeli araç kiralamaişlemine verilen isimdir. Filo kiralama birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan biri de vergi avantajıdır. Ancak bu avantajı sizlere anlatmadan önce bir işletmenin neden filoya ihtiyaç duyduğuna kısaca değinmekte fayda vardır.

Bir işletmede farklı amaçlar için farklı özelliklerde yani büyüklük- küçüklük başta olmak üzere araçlara ihtiyaç duyulur. Bu araçlar kişi taşıma, yük taşıma vs gibi işlemler için kullanılır. Bu kadar fazla arabayı satın almak işletmeler için fazla maliyet getireceğinden genelde filo kiralama ile bu ihtiyaç giderilir.

Filo kiralama ya da araç kiralama şirketlerinin de işletmelerin bu isteklerini karşılayabilecek durumda olması gerekir. Farklı sektörlerde hizmet veren işletmeler için en uygun araç kiralama ya da filo kiralama yöntemleri firma içerisinde mevcuttur.

Araç Kiralamada Vergi Avantajı

Araç kiralamanın sağladığı avantajlar arasında en çok merak edileni filo kiralamada vergi avantajları nelerdir olmaktadır. Filo kiralama hakkında detaylı bilgi sahip olmak ve hemen bu avantajlı dünyada yer almak isteyen işletmeler şimdi vergi avantajlarının neler olduğunu araştırmaya çalışmaktadır.

Şirketler araç yenileme gibi durumlar ile sıklıkla karşılaşmaktadır. Satın aldıkları araçları 2.el değerine göre genelde satışa çıkarırlar. Bu durum defter değeri ile satış değeri arasında ciddi farklar oluşturur. Bu da vergi ödemesine takılmaları demektedir. Ancak filo kiralama yöntemleri ile hem aracın değerinin düşme riski ortadan kalkar hem de vergi zorunluluğu olmaz. Filo kiralama yöntemlerinde vergilendirmeler söz konusu olmamaktadır. Bundan dolayı bugün birçok şirket vergi indirimi sağlamak ve giderlerini azaltmak adına filo kiralamalardan faydalanmayı tercih etmektedir.

Bunun yanı sıra; KDV indirimi de sağlamış olma ihtimaliniz bulunmaktadır. Peki, KDV indirimi nasıl sağlanır? Araç satın alma ile KDV bedeli maliyete ek olarak katıldığından indirilmesi gereken KDV kullanımı da ortadan kalmış olur. Araç kiralama ya da filo kiralama olarak kullandığınız bu yöntemde durumunda kira faturasında bulunan KDV tamamı indirilir ve KDV olarak kullanabilme durumu olur. Kiralama faturaları maliyet olarak gider kısmına yazılır. Bu şekilde KDV indiriminden de faydalanmış olursunuz. Bu duruma ek olarak motorlu taşıtlar vergisine de değinmekte fayda vardır. Bu kısımda ise araç satın alma durumunda bilindiği üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi kanunen kabul edilmeyen gider olarak kabul edilmektedir. Filo kiralama durumunda Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), kiralama bedeli içerisinde yer almaktadır. Yani yeniden size gider olarak yazılabilir ve bu şekilde Motorlu Taşıtlar Vergisi olarak bahsi geçen indirimden faydalanmış olursunuz.

Filo kiralamaların bunlara ek olarak sağladığı faydalar saymakla bitmez. Araç kiralama koşulları, filo kiralamanın işletmeniz için sağladığı diğer faydalar neler olmaktadır, hangi model ve markalara ait filo içerisinde araç bulunmaktadır detaylı bilgiler için hemen ana sayfa üzerinden iletişim kanallarımızı kullanarak bilgi alabilirsiniz.

Filo kiralama da işletmelere sağladığımız avantajlar ve araç kiralamadaki özel fiyatlar hakkında bilgi için hemen şimdi arayınız.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.