loader

Elektrikli Araçların Dönemi Başlıyor

Elektrikli Araçların Dönemi Başlıyor
  • 27 Temmuz 2022
  • Ayder Rent a Car

Tüm dünyada giderek enerji kaynakların tükenmeye başlaması ile alternatif kaynak ve araç ihtiyaçları arayışları hız kazanmaya başlamıştır. Elektrikli araçlarda bu yönde üretimlerine hız verilen araç türlerinden bir tanesidir. Petrolün tüm dünya genelinde artan fiyat artışları, arz yönlü sıkıntıları nedeni ile başta büyük otomobil markaları olmak üzere pek çok firma elektrikli araç üretimlerine hız vermiştir.

Tüm dünyayı etkileyen olaylardan olan Pandemi dönemi yavaş yavaş etkisini yitirmekle birlikte bu dönemin tüketim alışkanlıklarında yarattığı etkilerin bundan sonra ki yaşantımızın temelini oluşturacağı bilinen gerçeklerden olmuştur. Üstelik pandemi dönemi henüz daha bitmeden başlayan Rusya ve Ukrayna savaşı da dünya dengelerini değiştirerek kaynakların fiyatlarında ve arzında ciddi problemlere neden olmuştur. Çip tedarik zincirinde yaşanan sorunlar araç fiyatlarına yansımış üretimin kısa süreliğine de olsa durma noktasına getirmiştir. Bu dönemde büyük birçok otomobil markası elektrikli araç üretimlerini hızlandırmış olup şu an birçok dünya ülkesinde elektrikli araç piyasasında arz talep dengesizliği olmasına yol açmıştır. Bunun nedeni elektrikli araç için artan talepleri üretimlerin karşılamamasından kaynaklanmaktadır. Elektrikli araç kullanımın artması ile birlikte pek çok sektörde olduğu gibi rent a car sektöründe de değişimler beklenmektedir.

Elektrikli Araçların Sağladığı Avantajlar

Son günlerde tüm dünyanın gündemini oluşturan petrol fiyatlarında ki artış pek çok ülkeyi farklı yönlerden etkilemeyi başarmıştır. Bu durum ülkemizi de ciddi şekilde etkilemiş olup özellikle yakıt fiyatlarında yaşanan ciddi artışlar pek çok insanı ve ekonomiyi halen etkilemeye devam etmektedir. Yakıt fiyatlarında yaşanan artış sadece binek araç sahiplerini değil ekonominin her noktasında ciddi fiyat artışlarına da sebep olmaktadır. Bu nedenle şu an birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de alternatif yakıtlar ile çalışan araç modelleri popülerliğini korumaktadır. Hal böyle olunca elektrikli araçlara olan ilgi de gün geçtikçe artmaktadır. Elektrikli araçların yollarda aktifliğinin artması ile bu araçlarla ile ilgili performans yorumları da artarak gelmeye devam etmektedir. Pek çok kullanıcının çeşitli araç markalarına ait elektrikli modelleri ile ilgili yaptığı yorumlarda araçların performans yönünden benzinli araçları aratmadığı yönünde olmaktadır. Kullanıcıların bu konuda ortak dile getirdiği nokta ise şarj istasyonlarının fazlalaşması ile benzinli araçların artık tercih edilmeyeceği yönündedir. Elektrikli araçlar için şu an için ülkemizde 4000' e yakın sayıda araç şarj istasyonu olduğu bilinmektedir. Bu sayının gün geçtikçe arttığı da ve daha da artacağı aşikardır. Üstelik akıllı telefonlara indirilebilen çeşitli uygulamalar ile güzergahınız üzerinde ki şarj istasyonlarını rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Maliyet olarak düşünüldüğünde araç modellerine göre değişmekle birlikte şu an ki yakıt fiyatları ile karşılaştırma yapılmayacak derecede maliyet avantajı sağlayan bu modeller için son açıklanan verilere göre 11 kW üzeri için 1,05 TL/dk. 'dır. Ülkemizde elektrik fiyatlarına yansıtılan yüklü artışlardan sonra bu maliyetlerde ciddi oranlarda artsa da halen içten yanmalı modeller için harcanan yakıt maliyetinden ciddi oranda düşük maliyetler söz konusudur. Doğa ile dost olan bu ürünler özellikle çevreye karşı bilincin artarak devam ettiği dünyamızda en önemli buluşlardan olarak kabul görmektedir.

Elektrikli araçların tercih edilmesinin nedenlerinden biri de sessiz bir şekilde çalışma özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Uzun yollarda bile çekiş özelliklerinde herhangi bir kayıp yaşanmayan bu modellerin gelecekte çok daha gelişmiş versiyonlarının çıkacağı beklenmektedir. Bazı markaların özellikle 2030 yıllarından sonra sadece elektrikli araç üretimi yapacağı kamuoyu ile paylaşılmıştı. Bu haberlerden de anlaşılacağı üzere artık yollarda elektrikli araçların dönemi başlıyor. Yaşanan bu gelişmeler ile birlikte araç kiralama sektöründe de ileriye yönelik olarak elektrikli araç tiplerinin yoğunluğunun artması beklenmekte. Sektöre apayrı bir canlılık getirecek bu yeni dönem ile birlikte pek çok parametre değişecek gibi görünüyor.

 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.