loader

Ehliyetini Yeni Almış Sürücüler İçin Pratik Sürüş Bilgileri

Ehliyetini Yeni Almış Sürücüler İçin Pratik Sürüş Bilgileri
  • 19 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Yeni ehliyet almış sürücüler, deneyimsizlikleri nedeniyle daha fazla kaza riskine giriyor. Son yıllarda ehliyet alma yaşı düşerken, ehliyet sahibi olma oranı hızla artmaktadır. Ancak, gençler de herkes kadar dikkatli ve güvenli bir şekilde araba kullanabilir. Belli kurallara ve güvenlik ilkelerine uydukları sürece araç kullanmak hiç zorlayıcı değildir. Tabii ki, öncelikle durumları ve genel trafik hakkında gerçekçi ve faydalı bilgiler edinmelidirler. 

Kendine Güvenmek 

Her şeyden önce yola ilk çıkan siz değilsiniz. Gerekli eğitimi aldıktan sonra herkes gibi araba kullanabilirsiniz. Bol bol pratik yaparak ve ders çıkarmayı öğrenerek korkularınızın üstesinden gelebilir ve özgüveninizi artırabilirsiniz. Araç kiralama hizmetlerinden faydalanarak çeşitli araçlarla pratiklik kazanabilirsiniz. 

Aile Üyeleri ile Trafiğe Çıkmamak 

Aile üyeleri ve tez canlı olan kişiler ile trafiğe çıkmak heyecanınızı artıracaktır. Bunun yerine iyi bir direksiyon hocasından direksiyon dersi alabilirsiniz. 

Emniyet Kemerini Takmak  

Araç kullanırken kendinizi daha güvende hissetmenin tek yolu; kısa mesafelerde yürüyor olsanız bile emniyet kemerinizi takmanızdır. Emniyet kemeri takarken kendinizi daha güvende hisseder ve daha rahat araç kullanırsınız. 


Araç Özelliklerini İyi Bilmek 


Kullandığınız aracı bilmeden güvenle kullanamazsınız. Motor gücü, ağırlık, taşıma kapasitesi, fren mesafesi ve bakım koşulları gibi önemli konulara dikkat edilmelidir. Bunlar dikkate alınmadan trafikte olmak kaza olasılığını önemli ölçüde artırır.  

Araca İlk Binildiğinde Yapılması Gerekenleri Yapmak 

Arabaya ilk bindiğinizde yapmak gerekenler gözden kaçırmamalıdır. Önce koltuk ayarlanmalıdır. Boy ve kol uzunluğu gibi değişkenler, ergonomik konfor ve sürüş güvenliği için koltuğu kendiniz ayarlamanızı gerektirir. Aracın aynaları ayarlanmalıdır. Tıpkı koltuklar gibi aynaların da her sürücü için farklı ayarlanması gerekiyor. Aynalar ve yan aynaları dikkatlice ayarlanmalıdır. Emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır. Pazara iki blok ötede veya şehir dışında gitmeniz önemli değil. Sürüş sırasında emniyet kemeri takmak çok önemlidir. Aracı çalıştırmadan önce vitesin boşta olduğundan emin olunmalıdır. Birinci veya geri viteste çalıştırırsanız, araba ileri veya geri sıçrayacaktır. Park halindeki diğer araçlara ve hatta yayalara bile zarar verebilirsiniz. Debriyaj pedalına tam olarak basmadan vites kolu hareket ettirilmemelidir. 

Gereksiz Şerit İhlalinden Kaçınmak 

 Şeritte kalmamanız ve gereksiz şerit değişikliklerinden kaçınmanız sizi sık sık trafik kazalarından koruyacaktır. Sinyaller, gerçekleştirmek üzere olduğunuz eylemler ve eylemler hakkında diğer sürücüleri bilgilendirmek için kullanılır. Diğer sürücüler hareketlerinizi yeterince uzun süre anladıktan sonra buna göre ayarlama yapabilirler. Bu nedenle, hareket etmeye başlamadan en az birkaç saniye önce sinyal vermeniz gerektiğini unutmayın. Kolu kaldırırsanız sağa, düşürürseniz sola dönersiniz. Sinyal kolunu düzeltmeye çalışmayın, kendi kendine düzelecektir. 

Trafik Işıklarına Dikkat Etmek 

Kırmızıda dur, sarıda hazırlan ve yeşilde ilerle! Trafik ışıklarının doğru kullanımı trafik kurallarına uymak için son derece önemlidir. Kırmızı ışık yandığı görüldüğünde hızlanmak yerine yavaşlamak büyük önem taşımaktadır. 

Rampada Endişelenmemek 

Yamalar, günümüzde birçok insanın endişe duyduğu ve yetersiz hissettiği bir şeydir. Yokuş yukarı kalkarken yarım debriyaj yapmayı öğrenene kadar el frenini kullanmaktan çekinmeyin. Debriyaj noktasını öğrendikten sonra artık el frenine ihtiyacınız olmayacak. Bu noktayı tam olarak anlamak için yapmanız gereken arabayı uygun bir yerde çalıştırmak, 1. vitese geçmek, debriyajı yavaşça kaldırmak ve debriyaj sol konumdayken motor sesinin değiştiğini fark etmektir. Diğer bir yöntem, motor devrini gözlemlerken 2000 rpm'de ayağınızı debriyajdan kaldırmaktır. Araç kiralama hizmetlerinden yararlandığınız taktirde dilediğiniz aracı seçerek hem araç sürmeye ısınır hem de pratiklik yapmış olursunuz. 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.