loader

Dünyanın Farklı Ülkelerinden 5 Değişik Trafik Kuralları

Dünyanın Farklı Ülkelerinden 5 Değişik Trafik Kuralları
  • 13 Ağustos 2022
  • Ayder Rent a Car

Trafik kuralları uygulandığı yerlerde trafik akışını düzenleyen ve kazaları azaltmaya çalışan sistemler bütününe denmektedir. Ülkemizde işleyişte olan trafik kuralları ehliyet alma esnasında verilen teorik ve uygulamalı dersler ile sürücü adaylarına anlatılmakta böylece ehliyet alan herkesin bu kurallardan haberdar olması sağlanmaktadır. Trafikte kurallara uymak araç trafiği kadar yaya güvenliğini de korumaya yönelik birçok adımlar içermektedir. Fakat her ülkede uygulanan trafik kuralları aynı olmamaktadır. Farklı ülkelerin kendi trafik sistemlerine göre oluşturdukları trafik kuralları işleyişleri bulunabilmektedir. Bu nedenle farklı ülkeleri ziyaret ettiğinizde araç kiralama hizmetlerinden faydalanmadan önce bu ülkede yürürlükte olan trafik kuralları hakkında önceden bilgi edinmeniz gerekmektedir. Yazımızın devamında dünyanın farklı ülkelerinden 5 değişik trafik kuralları hakkında bilgi almanız mümkündür.

  • Eğer Almanya'yı ziyarete gittiyseniz ve burada araç kullanmak durumunda iseniz burada yer alan ülkemizde olmayan trafik kuralları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Almanya otobanlarında yolculuk esnasında durmak ve duraklama yapmak kesinlikle yasaktır. Benziniz bitse bile bu geçerli bir sebep olarak gösterilmemektedir. Bu nedenle benzin durumunuzun yola çıkmadan kontrol edilmesi gerekmektedir. Araçların bakımları tam olması da sizi olası arıza durumlarından koruyacaktır. Bu nedenle rent a car firmalarını seçerken özenli davranmalı araç kiralamadan önce seçtiğiniz araç ile ilgili kontrollerinizi tam olarak yapmanızda fayda bulunmaktadır.
  • İspanya'ya seyahat planınız var ise ve burada araç kiralama hizmetlerinden faydalanacaksanız bu ülkenin uyguladığı kuralları bilmeniz gerekmektedir. Bu ülkeye özel park etme yasağı ile ilgili bize ilginç gelebilecek kuralları mevcuttur. Trafikte olduğunuz gün çift sayılı bir günden oluşuyorsa çift sayılı bina girişlerinin önüne park edebilirsiniz. Aynı durum takvim tek sayılı günü gösteriyor ise tek sayılı binaların önü park için uygundur. Yanlış yere park ettiğiniz takdirde ceza işlemleri uygulanmaktadır.
  • Çin'de de trafikte farklı uygulamalar göze çarpmaktadır. Örneğin ülkemizde geçtiğimiz senelerde uygulanmaya başlayan yaya geçitlerinin olduğu bölümlerde yaya bekliyor ise geçiş üstünlüğü verilmesine dair kural bu ülkede tam tersi çalışmaktadır. Yani trafik akar konumda iken yayaya yol vermek kesinlikle yasaktır.
  • Kıbrıs bir ada ülkesi olarak oldukça enteresan trafik kurallarının bulunduğu bir ülkedir. Bu ülkede araç kullanımı esnasında bir şeyler atıştırmak yasaktır. Hatta susadığınız zaman su bile içmek yasaklanmıştır. Bu durumda arabanın kenara çekilmesi yeme içme faaliyetlerinin sürüş esnasında yapılmaması gerekliliği bulunmaktadır.
  • Fransa'da yer alan en ilginç trafik kuralı ise araçlarda alkol metre bulundurma zorunluluğu. Araç trafiğinin oldukça yoğun olduğu şehir caddelerinde polislerin sizi çevirmesi halinde araçta alkol metre taşınmaması ceza sebebi olarak gösterilmektedir.
  • Romanya ziyaret planlarınızda araç kullanmak var ise kavşaklarda trafik akışına ve kurallarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu ülkede döner kavşakların olduğu yerde birleşme olan bölgelerde geçiş üstünlüğü diğer şeritte ki araçlara aittir. Bu nedenle sıra ile önce dönüş yönünde ki araçlara geçiş hakkı vermeli hiç araba kalmayana kadar beklemelisiniz.  Ülkemizde bu kural bulunmadığından bu bölgelerde özellikle trafiğin akışını bozacak davranışlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Farklı ülkelere gittiğinizde bu ülkelerde araç kullanmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de ehliyetinizin bu ülkede geçerli sayılıp sayılmadığıdır. Ehliyetiniz gittiğiniz ülkede araç kullanmanıza izin vermiyorsa önceden o ülkede kabul gören bir IDP yani standart sürücü belgesi edinmeniz gerekmektedir. Bu konular hakkında öğrenmek istediğiniz bilgileri araç kiralama firmalarından da edinebilirsiniz. Seyahatlerinizi planlamadan önce araç kiralayacağınız firmaları özenle seçmeniz güvenle yapacağınız yolculuklar için gerekli olacaktır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.