loader

Dizel Ve Benzinli Araçların Karşılaştırılması

Dizel Ve Benzinli Araçların Karşılaştırılması
  • 10 Kasım 2021
  • Ayder Rent a Car

Son zamanlarda genellikle Rent A Car işiyle uğraşanlar ve yeni araba almak isteyenler tarafından, benzinli araç ve dizel araçlar arasındaki farklılıklar merak edilmektedir. Aynı zamanda iki araç arasında seçim yapmak ciddi bir konudur, çünkü dizel ve benzinli araçlar tamamen farklı bir tasarıma sahiptir. İki araç arasında seçim yaptığınızda bu seçim sadece ödeyeceğiniz yakıt ücretini değiştirmez. Bakımlar için ödeyeceğiniz masraflar, senelik vergi ve yakıt tutarları tamamen değişiklik gösterir. Dizel araçlar genellikle benzinli araçlara oranla daha pahalıdır, çünkü dizel araçlar daha ağır bir motora sahiptir. Araç kiralama firmaları genellikle benzinli araçlarla hizmet vermektedir. Çünkü dizel araçlar daha az yakıt tüketmelerine rağmen, bakım ve tamir ücretleri benzinli araçlardan daha pahalıdır. Dizel araçlar daha az yakıtla benzinli araçlardan daha uzun mesafe gidebilirler. Fakat dizel araçlar benzinli araçlardan çok daha yavaştır. Eğer dizel mi yoksa benzinli bir araç mı seçeceğinize karar vermek istiyorsanız, farklılıkları göz önünde bulundurmanız gerekir.

Dizel ve Benzinli Araçların Farkları

Hız Farkı

Dizel araçların motorları benzinli araçların motorlarına göre daha ağırdır, dizel araçlar bu yüzden benzinli araçlardan daha yavaştır. Diğer etken ise dizel motorların kullandığı yakıt sıkıştırılmıştır ve daha kolay alev alırlar. Benzinli motorlar ise sıkıştırılmamış ve kolay yanan benzin yakıtını kullanır. Yakıt olarak kullanılan sıkıştırılmış gaz, dizel araçların daha yavaş gitmesine neden olmaktadır. Genellikle araç kiralama firmaları taksicilere dizel motorlu araç temin etmektedir. Dizel motorlu araçlar sayesinde taksiciler daha az yakıt ile daha uzun yol gidebilirler.

Emisyon Farkı

Dizel araçlar, benzinli araçlardan + oranında daha az yakıt tüketmektedir. Dizel araçlar daha az yakıt tükettikleri için havayı daha az kirletirler. Eğer araba kiralamak istiyorsanız benzinli araçlar yerine dizel araçları seçmeniz, çevreyi korumanıza yardım edecektir.

Çekiş Gücü Farkı

Dizel ve benzinli araçlar arasında ki en büyük farklardan biri çekişi gücüdür. Dizel araçlar benzinli araçlara göre daha fazla çekiş gücüne sahiptir. Eğer karavan vb. bir şeyi taşımanız gerekiyorsa dizel avantajlıdır. Eğer kiralayacağınız araç ile yük taşıyacaksanız, Rent A Car ile görüşüp kendinize dizel bir araç istemelisiniz. Dizel araçlar ağır yükleri benzinli araçlardan daha hızlı taşır. Fakat dizel motorlar benzinli motorlardan daha sesli çalışmaktadır.

Bakım Ücretleri

Dizel araçların bakım ücretleri genellikle benzinli araçlara göre daha fazladır. Bunun sebebi ise dizel araçların yakıt verimliliği için kullandığı ekipmanların pahalı olmasıdır. Aynı zamanda dizel araçlar için yedek parça bulmak benzinli araçlardan daha zordur.

Yakıt Kullanımı

Eğer uzun yola çıkmak için araç kiralayacaksanız, araç kiralama için dizeli seçmeniz çok daha mantıklı bir seçim olacaktır. Dizel araçlar son yıllarda yaşadığı gelişmelerle birlikte daha az yakıt tüketmeye başladılar ve çevreyi daha az kirletiyorlar. Dizel araçlar her zaman yakıt verimliliği konusunda benzinli araçların önündedir. Eğer sürekli uzun yol seyahatleri yapıyorsanız, dizel araç kullanmak hem cebinizi korur. Aynı zamanda dizel araçlar daha az yakıt kullandıkları için, sürekli benzinciye gitmenize gerek kalmaz.

Hangi Aracı Seçmeliyim?

Dizel ve benzinli araçların birbirine karşı avantajlarını ve farklarını yeterince değerlendirdiyseniz, seçim yapmak kolaylaşacaktır. Özellikle araç kiralarken aracı uzun mesafeler için kullanacaksanız dizel her zaman en iyi seçimdir. Fakat amacınız gideceğiniz yere hızlı gitmekse, benzinli bir araç seçmek daha doğru bir karar olacaktır. Aynı zamanda araç kiralama ile kiralayacağınız araç ağır yük taşıyacaksa, dizel bir araç kullanmak ihtiyaçlarınızı daha çok karşılayacaktır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.