loader

ARAÇLARIN HARARET YAPMA NEDENLERİ

ARAÇLARIN HARARET YAPMA NEDENLERİ
  • 7 Temmuz 2022
  • Ayder Rent a Car

Araçların en temel aksamlarından olan motor, çalışması itibari ile birçok yan faktöre bağlı olarak gerçekleşmektedir. Motor hacimleri ve performansına bağlı olarak oldukça farklı soğutma sistemleri kullanılmaktadır. Motor soğutma sistemlerinin amacı ise aracın hararet yapmasını önlemektir. Rent A Car veya diğer kullanıcılar araçların temel olarak hararet nedenlerini öğrenmeleri güvenli bir sürüş için oldukça önemlidir.

Araç en geniş tanımı ile motorun çalışması ve diğer aksamlarından bu güçten faydalanarak hareket etmesi şeklinde kullanılan vasıtalardır. Motor çalışma prensibi olarak sürekli kendi içinde hareket halinde olması ve odacıklarda sürekli yanma gerçekleşmesi sebebi ile ısı kazanmaktadır. Bu ısı belirtilen seviyenin üstüne çıkması durumunda araçta hararet sorunu ortaya çıkar.

Araçlarda Hararet Nasıl Ortay Çıkar?

Araçlarda hararetin ortaya çıkmasının başlıca sebebi soğutma sisteminin devre dışı kalmış olması veya motorun aşırı ısınması sebebi ile soğutma sisteminin yeterli işlemi yapamamasından kaynaklanmaktadır. Araç kiralama işlemleri sırasında araç hakkında detaylı bilgi edinmek bu gibi sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilmektedir.  Hararet motorda aşırı baskı oluşturması ve motor performansını düşürmesi sebebi ile daha büyük sorunlara yol açtığı görülmektedir.

Araçta hararet ortay çıktığında bu durum, gösterge panelinde yer alan ikaz ışıklarında veya sıcaklık panelinde uyarı vermektedir. İlk işlem olarak aracın güvenli bir şekilde durdurulması ve müsait bir alanda park edilerek motorun çalışmasına son verilmelidir. Araç tüm değerleri normal bir şekilde devam ediyorsa, hararet kendiliğinden bir süre sonra son bulacaktır. Fakat gösterge panellerinde hararet göstergesi ile birlikte birden fazla uyarı ışığı yanmaya devam ediyorsa, araç kiralama veya yetkili servis ile iletişime geçerek detaylı bilgi almak daha büyük sorunların önüne geçecektir.

Araç Motor Soğutma Sistemi Nedir?

Araç motoru birçok hareketli parçadan meydana gelmektedir. Her parçanın hareketinden dolayı ortaya çıkan ısı motor için absorde olamaz ve çevreye yayılır. Bu duruma odacıklarda gerçekleşen yanma ısısı da eklenmesi ile birlikte oldukça yüksek derecede sıcaklık ortaya çıkar. Bu sıcaklık aracın diğer parçalarına zarar vereceği gibi yağ basıncının da düşmesine neden olur. Bu gibi durumları ortadan kaldırmak amacı ile motor soğutma sistemleri kullanılmaktadır.

Başlıca motor soğutma sistem parçalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Motor soğutma sistemi parçalarının başında soğutma sıvısı veya soğutma yağları yer almaktadır. Kullanıma bağlı olarak takibi kullanıcının sorumluluğundadır. Eğer soğutma sıvısı belirtilen ölçeğin altında kalmışsa ise tamamlanması gerekmektedir. Araç kiralama hizmetleri sunulması sırasında aracın gerekli bütün işlemleri yapılmaktadır.
  • Bir diğer soğutma parçası radyatördür. Soğutma sıvısının soğutulması görevini yerine getirmektedir. Soğutma sıvısı  motor içerisinde devir daim olması sebebi ile ısınır ve bu sıvının da soğuyarak tekrar soğutma işlemini yerine getirmesi beklenmektedir.
  • Soğutma pompası ise soğutma devir daimi aralıksız çalışır.
  • Termostat radyatöre gidecek olan soğutma sıvısının miktarını ölçmek için kullanılmaktadır. Motorun belirtilen değerlerin üstünde ısıya kavuşması durumunda otomatik olarak devreye girer.
  • Hararet Müşürü son olarak soğutma sistemini sonlandırır ve başlatır. Motorun sıcaklığına bağlı olarak soğutma sıvısını ayarlamaktadır.

Motorda Hararet Nedenleri

Motorda hararet nedenleri genel olarak oldukça birbirinde farklı gibi olsa da temelde en sorun neden soğutma sisteminin devre dışı kalmış olmasından kaynaklanmaktadır. Araç kiralama hizmetleri sunulması aşamasında araçların bakımları eksiksiz yerine getirilmektedir. Motorda hararet nedenleri arasında bir diğer husus olarak soğutma sıvısının azalmış veya tamamı ile bitmiş olması yer alabilir. Bu nedenler araç ile yolculuğa başlamadan önce soğutma sıvı tankını kontrol edilmeli ve herhangi bir olumsuz durum var ise ortadan kaldırılmasına özen gösterilmelidir.  Motorda hararet birçok faktöre bağlı olarak farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.