loader

Araçlarda Segment Farkı Nedir?

Araçlarda Segment Farkı Nedir?
  • 6 Temmuz 2022
  • Ayder Rent a Car

Segment kelime anlamı olarak gruplandırılmış veya farklı şekillerde kategorilere ayrılarak sınıflandırılmış kümeler bütünü olarak tanımlanmaktadır.Araçlarda Segment Farkı Nedir? Sorusunun yanıtında pek çok farklı kategori sıralamak mümkündür. Araçlar için segment tanımı; kullanıcı taleplerinin farklı olması, ülke kanunlarına uygunluk, fiyat ve performans gibi unsurlar altında ilişkilendirilmiş farklı özellikleri barındıran araçların yer aldığı kategori işlemleri olarak tanımlanabilmektedir. Araç kiralama hizmetleri sunuluş aşamasında araç segment tercihinin geniş olması, kullanıcılar arasında oldukça önem taşımaktadır.

Araç Kiralama İşlemlerinde Hangi Segment Araç Tercih Edilmelidir?

Araç segmenti genel itibari ile aracın yakıt tüketimi, iç motor hacmi, performansı veya ürün fiyatı gibi birçok unsur değerlendirilerek belirlenmektedir. Esas itibari ile resmi kaynaklara dayandırılarak gerçekleştirilen bu işlemler de kullanıcıların veya araç sahiplerinin istek ve arzuları dikkate alınmaz. Aracın üretim bandından indirilmesi ile birlikte, satış ve pazarlama izinleri resmi kaynaklara dayanmaktadır. Bu durum ise kullanıcıların araç tercihinde hangi segment araç seçiminde bulunması gerektiği ilk adımdır.

Araç satın alma işlemlerinden veya araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcıların, ihtiyaçlarına en uygun olarak araç segment tercihinde bulunmak oldukça önem taşımaktadır. Esas itibari ile ilk başta fiyat ve arkasında motor hacmine bağlı olarak araç performansı hakkında detaylı bilgi edinmek oldukça önem taşımaktadır. Araç segmentleri A,B,C, D, E F, G gibi harfler ile gruplandırılmaktadır.

A Segmentli Araçlar Hangileridir?

Motor hacmi az, performans açısından diğer segmentlere göre daha az verimli fakat yakıt tüketiminde tasarruf sağlaması sebebi ile dar gelirli kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. Araç motor hacminin az olmasına bağlı olarak, tüketiciler tarafından ödenen vergi ve yükümlüklerin de diğer araç türlerine göre daha az olduğu görülmektedir.

B Segmentli Araçlar Hangileridir?

Araç kiralama hizmetlerinden faydalanmak isteyen kullanıcıların ilk adım olarak ihtiyaçlarına en uygun araç tercihinde bulunması gerekmektedir. Aracın kullanıma bağlı olarak yakıt tüketimi, performansı veya uzun süreli kiralamalarda kullanım konforu araç segment farkından dolayı kaynaklandığı görülmektedir. B segmentli araçlar, a segmentli araçlara göre daha geniş hacme sahip, motor hacmi yüksek araçlardan oluşmaktadır.

C Segmentli Araçlar Hangileridir?

C segmentli araçlar fiyat performans açsından en uygun araçlar arasında yer almaktadır. Özellikle Türkiye’de bu gruba ait araçların tercih edildiği görülmektedir. Genel itibari Pazar fiyatlarının da oldukça uygun olması kullanıcılar tarafından oldukça tercih edilmesine neden olmaktadır.

D Segmentli Araçlar Hangileridir?

Araç kiralama veya satın alma talebinde bulunan kullanıcıların genel itibari ile ihtiyaçları da birbirinden oldukça farklıdır. Bu ihtiyaçlar doğrultusunda; uzun yol kullanım süresi, aile veya geniş aileler ile yolculuk gibi faktörler daha yüksek hacimli araçlara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Araç hacmi ve motor hacmi d segmentli araçlarda oldukça geniştir. Yakıt tüketimi fazla olması sebebi ile genel olarak araç filolarında veya uzun yolculuk yapan kullanıcılar tarafından tercih edildiği görülmektedir.

E Segmentli Araçlar Hangileridir?

E segmentli araçlar kategorik olarak gruplandırılması aşamasında ilk faktör olarak araç fiyatı baz alınmaktadır. Araç hacmi ve motor hacmi oldukça yüksek olması sebebi ile diğer segmentlere göre daha az tercih edilmektedir. Genel itibari ile idari kadro araçları grubu olarak tanımlanmaktadır. Bu grupta temel belirleyici ölçüt fiyat farkıdır.

G Segmentli Araçlar Hangileridir?

Araç kiralama hizmetleri genel itibari ile bütün segmentteki araçları kullanıcılara sunması sebebi ile aynı zamanda çok farklı deneyimleri de beraberinde sunmaktadır. Bu grupta yer alan araçların temel belirleyeni performans olarak ele alınmaktadır. Performans açısında kusursuz bir deneyim sunduğu görülmektedir. Spor veya lüks araçların bazılarının bu grupta yer aldığı görülmektedir.  Ayrıca yalnızca performansa bağlı olarak gruplandırılmış S ve J segmenti araçlarda bulunmaktadır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.