loader

Aracınızın Camı Neden Buğulanır?

Aracınızın Camı Neden Buğulanır?
  • 5 Temmuz 2022
  • Ayder Rent a Car

Araçlarda cam buğulanması özellikle soğuk havalarda ve kış mevsiminde oldukça görünen olaylar arasında yer almaktadır. Araç cam buğulanmasına neden olan en temel etken ise genel olarak araç içi sıcaklık ile dış ortam sıcaklık farkından kaynaklandığı görülmektedir. Konforlu bir sürüşün ilk adımı ise araç görüşüne engel olan unsurların ortadan kaldırılması ile mümkün olmaktadır. Rent a car hizmetleri genel olarak araç kullanıcılarının konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilmesine olanak sağlamaktadır. Araç camı buğulanmasına uzun vade de etkili bir çözüm yolu bulunamamış olsa da kısa ve pratik yöntemler ile bu sorunu aşmak oldukça kolaydır.

Araçlarda Cam Buğulanması Nasıl Önlenir?

Araçlarda cam buğulanmasına engel olmak için ilk adım olarak araç içinde ki sıcaklığı dengeleme yolu tercih edilmektedir.  Genel olarak klima veya araç motor sıcaklığının içeriye aktarılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Her ne kadar oldukça bir yöntem olarak tercih edilmiş olsa da kısa süre içinde araç camında tekrar buğu oluştuğu görülmektedir.  Bu nedenle araç camlarına eklenen buğu önleyici veya buğu çözücü donanımları kullanmak daha kalıcı çözümlere olanak sağlamaktadır.

Rent a car araçlarında bulunan uyarı veya bilgilendirici göstergeleri dikkat etmek oldukça önem taşımaktadır.  Araç gösterge panelinde yer alan bu ışıklar, ikaz amaçlı kullanılabildiği gibi sürücülere araç ile ilgili olarak bilgi vermek amacıyla da tercih edilmektedir. Araçlarda buğu çözücü kullanımına ait temel olarak iki adet panel bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ön cam buğu çözücü göstergesi diğeri ise arka cam buğu çözücü göstergesidir.

Ön Cam Buğu Çözücü Göstergesi

Ön cam buğu çözücü göstergesi araç model ve markasına bağlı olarak farklı şekilde konumlandırılabilmektedir.   Araç içinde genel olarak manüel olarak kullanılabildiği gibi otomatik olarak sensorlar aracılığı ile de devreye girebilmektedir. Rent a car araçlar içerisinde ulunan göstergeler sayesinde sürücülerin güvenli bir kullanım gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır.

Arka Cam Buğu Çözücü Göstergesi

Arka cam buğu çözücü göstergesi genel olarak ön cam buğu çözücü göstergesi paneline bağlı olarak çalışmaktadır. Fakat araç marka ve modeline bağlı olarak iki farklı kullanım şekli de bulunmaktadır. Genel itibari ile cam üzerine yerleştirilen rezidansların aktif hale getirilmesi şeklinde kullanılmaktadır.  Aktif hale getirilmesinden sonra uzun ve sürekli yanan bir ışık halini almaktadır.

Araçlarda Bulanan Diğer Göstergeler

Güvenli bir sürüşün ilk adımı olarak araç ikaz ışıklarına veya bilgilendirici göstergelere uymakla gerçekleşmektedir. Araç çalışmaya başladığı andan itibaren; motorun durumu, yağ basıncı, motor sıcaklığı veya motor harareti, fren yağı veya fren balatası gibi bir çok unsur birlikte hareket etmektedir. Rent a car araçların periyodik bakımları güvenli ve kaliteli bir sürüş oldukça önem taşımaktadır. Araç ikaz ışıkları veya uyarı ışıklarının sürekli yanar hale geldiği durumlarda ilgili sorunu ilişkin yetkili servisten yardım alınması oldukça önem taşımaktadır.

Araç içinde bulunan diğer göstergeler ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Araç içi hava sirkülasyonu göstergesi; araç içinde oluşan hava akımının aktif hale getirilmesi şeklinde tanımlanabilir.
  • Fan göstergesi;Uzun yolculuklarda veya motorun baskı altında çalışması durumunda, motor sıcaklığının düşürülmesi gerekmektedir. Bu durum da ise soğutma sistemleri arasında yer alan fan devreye girmektedir. Fan çalışmaması durumunda istenmeyen durumlar ortaya çıkabilmektedir.
  • Cam Silecek Sıvısı İkaz Işığı; cam buğulanması içeride olabileceği gibi camın dış yüzeyinde de gerçekleşebilmektedir. Bu durumda ise silecekler yardımı ile buğu engeli ortadan kaldırılmalıdır. Cam sileceklerinin aşınmaması ve cam yüzeyinde çizikler oluşmaması için silecek sıvısı ile çalıştırılması gerekmektedir.  Rent a car araçları, sürücülerin kullanımına en uygun şekilde sunulmaktadır. Cam silecek sıvısında azalma durumu oluşmuşsa ikaz ışığı yanmaktadır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.