loader

Araç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
 • 17 Ağustos 2021
 • Ayder Rent a Car

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler aracın daha uzun soluklu kullanılması için oldukça önemli konular arasında yer almaktadır. Araç yıkanırken dikkat edilmesi gereken unsurlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Arabanın cildi yani kaportasına oldukça fazla önem verilmelidir. Oldukça hassas ve narin davranılması gerekmektedir. Araba için özel olarak üretilen deterjanlar tercih edilmelidir. Bu arabanın çizilmesi için oldukça önemli bir adımdır.
 • Arabalar güneş ışığının olmadığı gölge yerlerde yıkanmalıdır. Bunun nedeni; araç üzerinde oluşabilecek güneş lekelerinin önüne geçmektir. Genellikle öğleden sonra araba yıkanması tavsiye edilmektedir.
 • Aracı öncelikle temiz bir suyla yıkamak gerekmektedir. Aracın tepesinden su dökmeye başlanması iyi olacaktır. Bunun nedeni tozların yukarıdan aşağıya doğru inmesini sağlamaktır.  Ayrıca araç yıkama suyunun çok sıcak veya soğuk olmamasına özen gösterilmelidir. Su ılık olarak araç yıkanmalıdır.
 • Araç yıkanırken bölüm bölüm ayrılarak yıkanmalıdır. Araç bir bütün olarak yıkanırsa sona kalan yerdeki köpük kuruyup kaportaya zarar verebilir.
 • Aracın yıkama işi bittikten sonra kurulama işi özenli bir şekilde yapılmalıdır. Kurulama işlemi için sentetik ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünler hem iz oluşumunu engellerler hem de kolay sıkıldığı için işlemin hızlı bitmesine katkı sağlarlar.

Aracın İçi Nasıl Temizlenir?

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler araç içinin temizlemesi için de geçerlidir. Araç dışının temizlenmesine birlikte sıra aracın içinin temizlenmesine gelir ve bu aşamada oldukça önemlidir. Aşağıdaki adımlar işlenirse aracın içi de dışı kadar kolay temizlenecektir:

 • İlk olarak araç içindeki paspaslar dışarı çıkarılır. Paspaslar duruma göre yıkanmalıdır.
 • Araç içindeki tozlar nemli bir bez yardımıyla temizlenir.
 • Araç içinin yerleri elektrik süpürgesi yardımıyla temizlenir.
 • Koltuk temizliği için araç için özel olarak üretilen deterjanlar kullanılmalıdır. Bu koltukların renginin korunması adına önemlidir.
 • Camlar için mikro fiber bezler kullanılmalıdır.

Araç içinin temizlemesi en az dışının temizlenmesi kadar önemlidir. Araç içinin sıklıkla temizlenmesi araç içi deformasyonunu minimum seviyeye indirecektir.

Araba Ne Sıklıkla Yıkanır?

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında araçların yıkanma sıklığı da yer almaktadır. Eğer bu unsura dikkat edilirse, aracın cilası daha uzun süre kullanılacaktır. Bir fiil kullanılan araçlar için haftada iki defa yıkanması önerilmektedir. Bu aracın temizliği için oldukça yeterlidir. Ancak yaşanılan bölgeye ve iklime göre bu süreç haftada bir de olabilir. Araç sadece yazın yıkanır gibi bir bilgi kesinlikle doğru değildir. Hatta araçların kışın yıkanması daha önemlidir. Bunun nedeni kışın araç tuz ile daha fazla temas etmektedir. Yollar tuzlandığı için kaporta büyük ölçüde zarar verebilir. Bunun önüne geçebilmek amacıyla yıkama işlemi kışın mutlaka haftada bir yapılmalıdır. Bu kaportada oluşabilecek paslanmanın önüne geçmek için yapılması gereken en önemli unsurdur.

Araba Yıkanırken Kullanılması Önerilen Malzemeler

Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler konusu araştırılırken araç temizliğinde kullanılması gereken temizlik malzemelerine de önem verilmesi gerekmektedir. Araçlar ev için özel olarak deterjanlar ile temizlenmelidir. Araçlara özel oto şampuanlar tercih edilmelidir. Bu şampuanlar normal ve cilalı arabalar için farklılık göstermektedir. Cilalı şampuanlar diğer şampuanlara göre daha az köpürür. Ancak bu temizliğin daha az yapıldığı anlamına gelmemektedir. Aksine cilalı oto şampuanlar hem temizlik hem de aracın parlamasına katkı sağlamaktadır. Oto şampuanların yanı sıra basınçlı yıkama makinaları, araç içi özel deterjanlar ve oto cilası gibi araçlara özel malzemeler kullanılmalıdır. Araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında araçlara özel malzeme kullanımı ilk sıralarda yer almaktadır.

Araçlar kendilerine özel malzemeler kullanılarak temizlenirse daha uzun süre konforlu bir şekilde kullanılabilir. Bu nedenle araçlar için üretilen özel malzemeler kullanılması şiddetle tavsiye edilmektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.