loader

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR

ARAÇ TAKİP SİSTEMİ NEDİR VE NASIL ÇALIŞIR
  • 22 Temmuz 2022
  • Ayder Rent a Car

Araç takip sistemi nedir ve nasıl çalışır gibi soruları merak eden araç sahipleri için bu yazımızda araç takip sistemlerini sizler için araştırdık.

Araç takip sistemleri, araç ya da araçlarınızın anlık olarak takiplerini yapmanız için yardımcı olan yazılımsal sistemlere verilen isimdir. Bu sistemler ile araca takılan araç takip cihazlarından faydalanılır. Bu sistemler ile size iletilen bilgiler uygular aracılığı ile bağlantı sağlar ve bu bilgileri gerekli veri tabanlarına da kolay ve hızlı şekilde iletim sağlarlar.

Araç takip sistemleri hem bireysel hem de kurumsal anlamında kullanılan araçlar için tercih edilmektedir. Bu sistemleri ihtiyaçlarınıza özel olarak kullanabilirsiniz. İhtiyaçlarınıza özel araç takip sistemleri ile kendinizin belirlediği özellikler dâhilinde hem güvenlik hem de mali açıdan birçok avantaj elde edersiniz.

Araç Takip Sistemi Nedir?

Araç takip sistemi, araçlarda internet bağlantısı ile gerçek zamanlı (anlık) takip yapmaya yarayan bir sistemdir. Bu sistemler GPS ya da GLONASS uyguları yardımı ile çalışmaktadır. Araçlara takılan bir mobil veri cihazı ile uygulardan alınan bilgileri şebeke üzerinden diğer veri merkezlerine aktarmak ile görevlidir. Bu şekilde internet bağlantısı olan bir bilgisayar, telefon ya da tablet benzeri akıllı bir cihaz üzerinden aracınızı kolayca takip edebilir ve kontrollerini sağlayabilirsiniz.

Araç takip sistemleri hem bireysel hem de kurumsal şirketler için tercih edilmektedir. Bireysel kullanıcılar için araç takip sistemleri kullanmanın en belirgin nedeni kesinlik hırsızlık olaylarına karşı araç güvenliği sağlamaktadır. Özellikle birden fazla araç ile çalışan, araç kiralama ya da filo kiralama yapan şirketler araç takip sistemleri ile araçlarını güvenle takip edebilmektedir. Bu şekilde yakıt tasarrufu, güzergâh takibi, iş planlaması gibi birçok anlamda avantaj da elde etmiş olurlar.

Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışmaktadır?

Araç takip sistemi nedir ve nasıl çalışır gibi sorular araç sahipleri ya da şirket sahipleri tarafından araştırılmaktadır. Araç takip sistemi, araca takılan ve aktif hale getirilen cihazlar yardımı ile çalışmaktadır. Ancak araç takip sistemi sadece araç takip cihazına bağlı olan bir sistem değildir. Burada kast edilen araç takip cihazının kendisine uygun bir yazılım ile birleştirilmesidir. Bu kısımda araç takip sisteminin olması için ortaya çıkacak sıkıntılar için daha kaliteli, etkili ve güvenilir bir destekte sunulması gereklidir.

Uyduların araç konumlarına yönelik bilgiye şirkete verebilmesi için araçları görmesi de gereklidir. Uydular, araçların bir tünele, garaja ya da binaya girmesi durumunda göremediği için anlık konum bilgisi aktarımı yapması da zorlaşmaktadır. Bundan dolayı ortaya çıkacak sorunları önlemek, hırsızlık olaylarını azaltmak ve ortadan kaldırmak için araç takip sistemleri farklı bilgi aktarım yöntemleri ile çalışmaktadır.

Araç Takip Sistemlerinde Kullanılan Yöntemler

Aktif ve anlık olarak araç konum bilgisi almak adına birçok farklı yöntem kullanılmaktadır. Bunlardan biri aktif araç takibidir. Bu sistem ile GPS konumu, araç hızı, rotası ve motor açma-kapama eylemleriniz için anlık takip yapmakta ve aldığı bilgileri de sizlere aktarmaktadır. Araç kiralama yöntemlerinde oldukça aktif bir şekilde bu yöntemden faydalanılır.

Bir başka yöntem ise pasif araç takibidir. Bu sistemde ise aktif araç takip sistemi ile aynı bilgileri hemen depolamaktadır. Ancak bu bilgiler aynı bilgileri hemen anlık olarak aktarmaz. Depolanan bilgilere erişim ancak bilgisayar ya da farkı bir cihaz aktarılması sonrası yapılır.

Teknolojinin gelişmesi araç takip sistemleri içinde hem pasif hem de aktif olarak çalışan araç takip cihazlarını da bizlere tanıttı. Bu sistemler hücresel ağa erişim bulunmadığı zamanlarda pasif moda alır ve sistem bilgileri depolayarak çalışmaya devam eder.

Araç kiralama yöntemlerinde araç takip sistemi nedir ve nasıl çalışır konusunda sizleri aydınlatmak adına bu yazımızı ele aldık.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.