loader

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta
  • 17 Temmuz 2021
  • AYDER ARAÇ KİRALAMA

Birçok kişi, araç kiralama hizmetlerinden sıklıkla faydalanmaktadır. Toplu taşıma araçlarında yorulmak ya da taksilere gereksiz para harcamak yerine araç kiralamak hem daha uygun fiyatlı hem de daha rahattır. Ayrıca yoğun talep gören bir sektördür. Bu sebeple merkezi bölgelerde ve internet sitesinde araç kiralama hizmeti veren birçok firma bulunmaktadır. Ancak bu hizmetten faydalanırken dikkat edilmesi gereken belirli hususlar bulunmaktadır. Bu yazıda sizler için araç kiralarken dikkat edilmesi gereken 5 önemli nokta hakkında detaylı bilgi vereceğiz. 

İhtiyaçlarınızı Fark Edin 

Araç kiralarken araçta kaç kişi olduğuna, şehir içi mi uzun yolda mı olduğuna, yakıt tüketimi bütçesine ya da çalışma takvimine dikkat edilmelidir. Bu sayede hem işinize yaramayan bir araç kiralamamış olursunuz hem de size fazla gelen bir araç kiralayarak ekstra para harcamamış olursunuz.  

 Örnek olarak şehirde çalışırken kullandığınız küçük motorları ve düşük yakıt tüketimi olan araçları tercih edebilir ya da dağda tatile çıkmak istiyorsanız SUV tercih edebilirsiniz. Bebek koltuğu, navigasyon ve HGS gibi seyahat için ihtiyaç duyabileceğiniz ek özelliklerin ücretli olabileceği unutulmamalıdır. 

Size Yakın Bölgelerden Kiralama Yapın 

Tatil programları ya da iş nedeni ile seyahat eden kişilerin, mutlaka şehre girdiklerinde ve dönüşte bulundukları lokasyondan kiralama yapılması önerilmektedir. Bu detayı önemsemeyen birçok kişi, şehir merkezinden kiralama yapmaktadır. Dönüş için ise havaalanına ya da otogara ulaşım araçlarını kullanarak gitmeleri gerekmektedir. Örneğin İstanbul araç kiralama hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler, İstanbul Yeni Havalimanı’na indikten sonra, kiralama yapacakları lokasyona farklı ulaşım araçları ile gitmek zorunda kalmaktadır. 

Sözleşme ve Sigortayı Dikkatli Bir Şekilde Okuyun

Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken 5 önemli nokta arasında en önemli hususlardan birisi sözleşmenin okunmasıdır. Asla kaskosuz ya da sigortasız olan bir araç kiralanmamalıdır. Özellikle sigortası hiç ödenmemiş ya da yenilenmemiş olan bir araç, olası bir kazada size yüksek bir bedele mal olabilir. Öte yandan, araç kiralama sözleşmeleri genellikle gözden kaçan ancak bir bütün olarak okunması gereken resmî belgelerdir. Bu sözleşmede, şirketin sizden beklentileri ve aracın teslimi ile ilgili hükümler bulunmaktadır. Herhangi bir sıkıntı yaşadıktan sonra değil, sözleşmeyi imzalamadan okumanız sizin yararınızadır. Aracın ne zaman teslim edilmesi gerektiğini ve gecikme için ödenmesi gereken ceza dikkatli bir şekilde okunmalıdır. 

Kiralanacak Aracı Dikkatli Kontrol Edin

Acentedeki evrak işlerini tamamlandıktan sonra bir şirket çalışanı aracı size teslim edecektir. İlk olarak, belirgin bir çarpık ya da ezik olup olmadığını belirlemek için aracın etrafına bakılmalıdır. Ardından kapı mekanizmasında bir sorun olup olmadığını görmek için tüm kapılar, bagajlar ve kaputları açılmalıdır. Araba kiralıyor gibi değil, araba satın alıyor gibi araba kontrol edilmelidir. Sizi bekleyen görevliler için endişelenmemeli, araç incelemesini rahat bir şekilde yapmalısınız. Arabaya binerek, koltuklar, ön aksesuarlar ve dikiz aynaları hızlıca kontrol edilmelidir. Aracı çalıştırarak ekrandaki arıza ışığının yanıp yanmadığı kontrol edilmelidir. Aracı çalıştırdıktan sonra yakıt seviyesi kontrol edilmeli ve aracı teslim ederken aynı seviyede tutulmalıdır. Ek yakıt satın alırsanız, satın aldığınız ek yakıt için hiçbir şirket ödeme yapmaz. Bu kontroller sırasında bulduğunuz en küçük hasar bile aracı size getiren görevliye bildirilmeli ve not alması istenmelidir.


Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.