loader

Araç Kiralama Sonrası: Alınacak Önlemler ve Yapılacak Kontroller

Araç Kiralama Sonrası: Alınacak Önlemler ve Yapılacak Kontroller
 • 10 Ocak 2023
 • Ayder Rent a Car

Araç kiralama sonrası alınacak önlemler araç kiralarken yapılan kontroller kadar önemlidir. Araç kiralama hizmeti almak isteyen kişiler aracı firmadan teslim alırken büyük hassasiyet göstermektedir. Kişilerin araç kiralama sonrası, aracı teslim etmesi konusunda da hassasiyet göstermesi oldukça önemlidir. Bunun için ilk olarak araç kiralama hizmeti veren firmanın yaptığı sözleşmeyi dikkatli bir şekilde okumak gerekmektedir. Kiralık araç sektöründe birçok profesyonel firma hizmet vermesinin yanı sıra birçok kurumsal olmayan firmalarda araç kiralama hizmeti vermektedir. Bunun için araç kiralama hizmeti almadan önce hizmet alacağınız firmayı iyi bir şekilde araştırmak önemlidir.

Araç kiralama hizmetini kısa bir süre için alacak kişiler genellikle firma, araç ve fiyat seçeneklerine çok fazla dikkat etmeden araç kirama hizmeti almaktadırlar. Fakat bu şekilde hiç düşünmeden rastgele bir firmadan herhangi bir arabayı kiralamak daha sonrasında pişmanlığa neden olabilir. Çünkü kurumsal olmayan firmalar araç kiralama sonrasında sizlerin araca vermediğiniz zararları bile sizlerden talep edebilirler. Dolayısıyla böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmamak için profesyonel olarak hizmet veren araç kiralama firmaları ile çalışmalısınız.

Araç Kiralama Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Araçlar günümüzde çok kolay kiralanabilse bile ileride sorun ile karşı karşıya kalmamak için mutlaka profesyonel bir firmadan araç kiralama hizmeti almalısınız. Araç kiralama hizmeti aldıysanız ve araç kiralama sonrasında alınacak önlemler ve yapılacak kontroller hakkında aşağıdaki gibidir.

 • İlk olarak aracı kiraladığınız zaman araçta bulunan hasarları, çizikleri, eksik parçaları mutlaka fotoğraf çekin. Günümüzde birçok firma sizlerden önce arabada bulunan bu yerlerin resimlerini çekerek güvenli bir kiralama ortamı hazırlamaktadır. Fakat bu hizmeti vermeyen firmalar günümüzde az da olsa bulunuyor. İleride bu hasarlı yerlerin sizin tarafınızda yapılmadığını kanıtlamak için mutlaka fotoğrafları yola çıkmadan araç kiraladığınız firmaya gönderin. Bu sayede aracı iade ederken firma sizden bu hasarlar ile ilgili bir ücret isteyemeyecektir. Çünkü bu hasarlar sizden önce kullanan kişiler tarafından meydana getirilmiştir.
 • Aracı kiraladığınız zaman arabanın rutin kontrollerini kendinizce yapmaya özen gösterin. Aracın yağına, suyuna ve lastik basınçlarını kontrol ederek yola çıkın. Eğer bunlar tam değilse mutlaka eksiklikleri tamamlayarak yola çıkın. Aksi takdirde yolda kalabilirsiniz.
 • Kiraladığınız araç ile yolda kaldıysanız mutlaka direkt olarak kiraladığınız firma ile iletişime geçin. Firmanın sizlere verdiği talimatları uygulayabilirsiniz. Böylece kendi başınıza karar almadan kiralama hizmeti aldığınız firmanın haberi varken işlemleri gerçekleştirirsiniz.
 • Kiraladığınız araç ile herhangi bir kazaya karıştıysanız ilk olarak can güvenliğinizi sağladığınıza emin olun ve acil yardım kuruluşunu arayarak olay yerine gelmesini isteyin. Daha sonra bir polisi arayarak kaza raporunu alın. Bu rapor, araç hasarının bedelini tespit etmek için araç kiralama firması tarafından kullanılacaktır. Polislik olaylar bittikten sonra araç kiralama hizmeti aldığınız firmayı arayarak durum hakkında bilgi veriniz. Kaza sonrasında kazaya karışan araçlar olay yerinden ayrılmadan mutlaka kazanın fotoğraflarını çekin.

Araç Kiralama Hizmetini Nerelerden Alabilirim?

Günümüzde birçok araç kiralama hizmeti veren firma bulunmaktadır. Bu firmalar arasında profesyonel ve güvenilir olan firmalardan araç kiralama hizmeti almak oldukça önemlidir. Araç kiralama hizmetini aşağıda verilen yerlerden kiralayabilirsiniz. Bu yerlerden araç kiralama hizmeti almadan güvenilir olup olmadığını iyi bir şekilde araştırmanızı öneririz.

   

  Paylaş:

  © 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.