loader

Araç Kiralama İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Araç Kiralama İşleminde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?
  • 27 Aralık 2022
  • Ayder Rent a Car

Planladığınız o kusursuz seyahat için araç kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunmaktadır. Bilindiği gibi özellikle son zamanlarda kiralık araç firması sayısında büyük bir artış görülüyor. Durum böyle olunca da araç kiralamak isteyen kişilerin daha dikkatli hareket etmesi gerekiyor. Kiralamak istediğiniz aracı çok uzun süre boyunca kullanmayacağınız için özelliklerine pek dikkat etmeden hareket etmeniz çok normal. Aracı kısa süreliğine de olsa kiralayacak olsanız bile özelliklerine ve güvenilir olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. İşte araç kiralama işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar:

  1. Sizin için En Doğru Firmayı Seçin

Araç kiralama sürecinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında kendiniz için en doğru firmayı seçmek vardır. Bütçenize, isteklerinize ve belirlediğiniz diğer kriterlere göre sektörde bir araştırma yapmalı ve yaptığınız araştırma sonucunda size en mantıklı teklifi yapan firmayı seçmelisiniz. Aksi bir durumda gerekenden daha fazla ücret ödeyip kendinizi maddi sıkıntıların içinde bulabilirsiniz.

  1. Bütçenizi Doğru Bir Şekilde Belirleyin

 Araç kiralamadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli unsurlardan bir tanesi de ne kadar ödeme yapabileceğinizi bilmek ve bütçeniz dahilinde hareket etmektir. Bilindiği gibi araç kiralama sürecinde sizlere sunulan tekliflerde yer alan fiyatlar çoğu zaman değişebiliyor. Kiralama süreci boyunca ödeyeceğiniz tutar dışında ortaya vergi, sigorta ücreti ve GPS sistemleri gibi ekstra maliyetler çıkabiliyor. Bu nedenle bütçenizi doğru ayarlamakta fayda var. Eğer aracı internet üzerinden kiralayacaksanız da ödeyeceğiniz toplam tutarı görmeden işlem yapmamalısınız.

  1. Sigortalı Araç Kiralamaya Önem Gösterin

Her şeyden önce ileride bir sorun yaşamamanız adına kiralayacağınız aracın sigortalı olduğundan emin olmalısınız. Sigortası olmayan bir araba kiraladığınızda oluşabilecek masraflardan siz sorumlu olacağınız için planlarınızın dışında bir ödeme yapmanız mümkün olabilir. Bu nedenle kesinlikle araç kiralamadan önce aracın sigortası olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  1. Kişi Sayısına Göre Plan Yaptığınızdan Emin Olun

Seyahate çıkmadan önce tam olarak kaç kişi olduğunuzu kesinleştirmeniz ve kişi sayısına göre araç kiralamanızda fayda var. Aksi bir durumda yaptığınız planlar suya düşebilir. Örneğin, eğer tek başınıza bir seyahate çıkıyorsanız gereksiz masrafı önlemek adına kendinize uygun bir araba kiralamanız daha makul olacaktır. Kalabalık bir grup ile yola çıkacaksanız da bagajın geniş olmasına ve havalandırma sisteminin sorunsuz çalışmasına dikkat etmelisiniz.

  1. Herhangi bir Kilometre Kısıtlaması Olup Olmadığını Öğrenin

 Seyahatinize en çok yakışan o arabayı kiralamadan önce herhangi bir kilometre sınırı olup olmadığını öğrenmenizde fayda var. Eğer bir sınır varsa ve bunu bilmeden yola çıktıysanız, ekstra ödeme yapmanız gerekebilir ki bu durumda da belirlediğiniz bütçe zarar görecektir. Her ne kadar çoğu araç kiralama şirketi herhangi bir sınır koymasa da kilometre sınırlı araç kiralayan firmalar da bulunmaktadır. Bu nedenle istediğiniz aracı kiralamadan önce bir sınır olup olmadığını öğrenmelisiniz.

  1. Sözleşmede Yer Alan Maddelere Dikkat Edin

Araç kiralamadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlar arasında sözleşme kuralları yer almaktadır. Her ne kadar araç kiralama süreci artık oldukça kolay olsa da sözleşmeye göz atmadan hareket ederseniz, ileride birtakım sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Eğer kiralık araç sözleşmesi konusunda çok da bilgi sahibi değilseniz, imza atmadan önce yakın çevrenizden destek almanızda fayda var. Tabii yine imza atmadan önce sözleşmedeki maddeleri dikkatli bir şekilde okumanız ve her maddenin size uyduğundan emin olmanız gerekiyor. Kısacası tamamen emin olmadan imza atmamanız gerekmektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.