loader

Araç Kiralama Hizmetleri

Araç Kiralama Hizmetleri
  • 2 Eylül 2022
  • Ayder Rent a Car

Araç kiralama, günlük veya haftalık olacak şekilde kısa dönemli kiralama veya uzun dönemli olacak şekilde ikiye ayrılmaktadır. Kısa dönemli kiralama içerisinde günlük kiralama hizmetleri genellikle havalimanları ve turistik amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Kendi aracı olmayan, geçici bir araca ihtiyaç duyan, onarım veya sigorta tazminatı beklemede olan, hasarlı veya perte çıkmış aracı olan kişilere hizmet verirler. Şehir dışına çıkarken kendi araçlarını kullanmak istemeyen kişiler de bu araç kiralama hizmetlerini kullanmaktadırlar. Araç kiralama günlük hayatta genellikle İngilizce ismi olan rent a car olarak daha çok bilinmektedir.

Uzun dönem araç kiralama hizmetini ise daha çok ağırlıklı olarak firmalar kullanmaktadır. Uzun dönem araç kiralamanın firmalara getirdiği çeşitli maddi avantajlar ve uygulama kolaylıkları, firmalarca yaygın bir şekilde benimsenmesine sebep olmuştur.

Uzun Dönem Araç Kiralama Hizmetleri

Günümüzde firmalara büyük avantajlar sağlayan uzun dönem araç kiralama hizmeti yaygın olarak kullanılmaktadır. Firmalar araç satın almak yerine maddi avantajlar sağlayan araç kiralama hizmetine yönelmektedirler. Bu hizmeti kullanmak için firmanın ne kadar büyük veya küçük çaplı olması önemli bir etken değildir. Araçlar satın alınmadan 1 yıldan 4 yıla kadar kiralanabilir. Bu hizmet için imzalanan kontrat sürecinde belirlenen kurallar dahilinde kullanılması zorunludur. Araç ne şekilde kiralandıysa kontrat bitiminde aynı şekilde teslim edilmesi gereklidir. Uzun dönem araç kiralama için kullanılan koşullar ise bir hizmeti veren şirketlere göre farklılık göstermektedir. Bu hizmeti kullanmak isteyen firma bu sektör içerisinde bulunan geniş firma yelpazesinin içerisinde en uygun koşulları sağlayan firmayı seçerek bu hizmetten faydalanabilmektedir.

Uzun Dönem Araç Kiralama Hizmetlerinin Faydaları Nelerdir?

Uzun dönem araç kiralama hizmeti veren farklı firmalar tarafından bu hizmeti kullanan firmalara çeşitli avantajlar sunulmaktadır. Bu avantajlar firmaya göre farklılık göstermekle beraber genel olarak bu şekilde sıralanabilir:

  1. Şirket Bütçesini Daha Verimli Kullanabilmek: Uzun dönem araç kiralama hizmetini kullanan firmalar var olan sermayelerinden daha fazla bütçe artışı yakalayarak avantaj sağlayabilirler. Ayrıca finansman desteği almak zorunda olmadan, aylık ödeme avantajıyla şirketlerini maddi olarak yükselişe geçirebilirler.
  2. Araç Alım ve Satım İşlemlerinde Vakit Kazancı: Yıllık olarak araç kiralama ve onay işlemlerinin ardından kiraladıkları araçları hemen kullanmaya başlama avantajıyla gereksiz vakit harcamak zorunda kalmazlar. Sözleşme bitiminde ise aracı geri götürmek ile vakit kaybetmek zorunda kalmadan aracı filo yetkililerince teslim alınabilmektedir.
  3. KDV İndirimi: Bu avantajı sağlayan firmalardan uzun dönem araç kiralandığı takdirde gereksiz para harcamaktan kaçınmış olurlar.
  4. MTV ve ÖTV Harcaması Yapmamak: Araç satın alma işlemlerinde olan bu mtv ve ötv ödemelerini araç kiralama hizmetinde gerekli koşulları sağlayan araç kiralama firmalarında ödemek zorunda kalmamak avantajlardan biridir.
  5. Trafik Sigortası Ücreti Ödememek: Uzun dönem araç kiralama avantajlarından biri olarak araç kiralama hizmeti veren firma tarafından gerekli koşullar dahilinde tutulmadığı sürece trafik sigortası yaptırmayabilir ve bu ücreti ödemek zorunda olmayabilirsiniz.
  6. Araç Kaskosu Yaptırma Zorunluluğu Olmaması: Farklı filo şirketleri tarafından gösterilen avantajlardan biri ise araç kaskosu yaptırma zorunluluğunun olmaması yönündedir. Filo şirketleri tarafınca kiraya verilen her araç için ayrıca yaptırılan kiralık araç kaskosu sayesinde bu hizmetten yararlanan firmalar için büyük bir avantaj sağlanmış oluyor.
  7. Araç Muayene Ücreti Ödememek: Gerekli koşulları sağlayan uzun dönem araç kiralama firmalarınca bu hizmetleri kullanan firmalara temsilciler yönlendirilmektedir. Trafikte karşılaşılan herhangi bir sorun karşısında firmaya özel temsilciler ile iletişime geçilerek çekici ve servis desteği alınabilir. Bu durum da uzun dönem araç kiralamanın firmalara sağladığı çeşitli avantajlardan biridir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.