loader

Araç İkaz Göstergeleri

Araç İkaz Göstergeleri
  • 13 Haziran 2022
  • Ayder Rent a Car

Araç ikaz göstergeleri, aracın mevcut çalışır durumda kullanıma hazır olduğunu gösteren veya aracın kullanıma uygun olmayan bir durum ile karşı karşıya kaldığını sürücüye bildiren uyarı sistemlerdir. Sesli uyarı tonlarında olabileceği gibi gösterge panelinde yer alan ikaz ışıklarından da sürücüye uyarı yapmaktadır. Araç kiralama işlemlerinde genel olarak bu tür sorunlar, kullanıcılara yansıtılmamaktadır. Araçların periyodik bakımları, genel bakımları ve arıza sorun giderme gibi çalışmalar anlık olarak takip edilmekte ve sorun giderilmektedir.

İkaz Göstergeleri Nelerdir?

Günümüzde hızla gelişen teknolojiye bağlı olarak araç güvenlik sistemleri veya kullanıcı uyarı sistemleri de oldukça gelişmiştir. Kullanıcıların sürüş sırasında herhangi bir sorun ile karşılaşmaması için ikaz gösterge uyarılarını dikkate almaları oldukça önem taşımaktadır. Başlıca İkaz göstergeleri şu şekilde sıralamak mümkündür.

Akü Sistem Işıkları

Akü temel olarak aracın hareket kazanabilmesi ve araç için gerekli elektriğin depolanmasını sağlayan en temel parçalar arasında yer almaktadır. Motora güç veren donanımlar başlangıç olarak aküden gelen elektrik sayesinde güç elde etmektedir. Araç kiralama veya diğer sürüşlerde ilk olarak akü göstergesinin yandığı ve belirli bir süre sonra normale dönerek sönmesi beklenmektedir. İkaz ışığı uzun süre yanmaya devam ediyorsa, araçta akü ile ilgili bir sorun yaşanıyor anlamına gelmektedir.

Yağ Basıncı İkaz Işıkları

İkaz ışıklarında dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli gösterge yağ basıncıdır. Yağ basıncı motorun çalışmasına devam edebilmesi ve performans kaybı yaşanmaması adına oldukça önem taşımaktadır. Belirli periyodik bakımların yapılması sırasında yağ değişimi gerçekleştirilmemesi durumunda veya yağ kaçakları durumunda yağ basıncı ikaz ışığının yandığı görülmektedir. Bu durumda aracın çalıştırılması oldukça büyük zararlara neden olabilmektedir.

Servis Arız İkaz Göstergesi

Servis arıza ikaz göstergesi genel olarak belirli bir bakım periyotuna bağlanmış araçlarda bakım süresinin yaklaştığını ifade etmektedir.  Araç kiralama hizmetinde genel olarak bakımların tam ve sürekli yapılması sebebi ile kullanıcıların bu tür sorunları yaşaması oldukça düşük bir ihtimaldir.

Park Freni İkaz Göstergesi

Park freni ikazı aracın park halinde olduğunu ve el freni veya ayak freni ile duraklatıldığını göstermektedir. Park freni ikaz ışığı aracın çalışmasına engel herhangi bir durumu olup olmaması ile ilgili olarak değerlendirmemektedir. Fakat park freni ışığı araç yürür halde iken yanmaya devam ediyorsa, fren bakımlarının yapılması gerekmektedir.

Fren Balatası İkaz Göstergesi

Fren balatası ikaz göstergesi temel olarak periyodik bakımı gerçekleştirilmeyen araçlarda yanması oldukça muhtemel sonuçlar arasın yer almaktadır. Balatların zaman içinde aşınması veya aşırı kullanıma bağlı olarak görevini yerine getirememesi durumunda, balatanın değişim zamanı hakkında sürücüleri uyarmaktadır. Araç kiralama hizmetlerinde kullanıcıların konforlu ve güvenli sürüş gerçekleştirebilmesi amacıyla araçların bakımları kusursuz olarak gerçekleşmektedir.

Bilgi İkaz Göstergesi

Bilgi ikaz göstergesi araç içinde tam olarak tanımlanmayan ve gösterge panelinde bulunmayan sorunların kullanıcılara uyarı yapması amacı ile kullanılmaktadır. Araç içinde ki sorununu ikaz bildirimine dokunulması ile detaylı bilgi sağlamaktadır.

Araç Kiralama İşlemleri Sırasında Bakım ve Kontroller

Rent A Car hizmetleri araç edinme yolunu tercih eden kullanıcılar, herhangi bir sorun yaşamadan güvenli ve konforlu bir sürüş gerçekleştirebilmektedir. Aracın olası arıza veya sorunu ilk olarak gösterge panelleri aracılığı ile tespit edilerek, yetkili servis aracılığı ile ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır. Araç arıza gösterge ışıkları fark edildiği anda aracı durdurmak, yapılabildiği miktarda yerinde müdahale etmek gerekmektedir. Araç ikaz göstergesine bağlı olarak hem kullanıcı güvenliği hem de aracın güvenliği için yol yardımı talep edilmesi oldukça önemlidir. Araç bakımı sürekli ve periyodik olarak gerçekleştirilen işlemlerden oluşmaktadır. Güvenli bir sürüş için kullanıcıların oldukça dikkat etmesi gereken hususların başında ise ikaz göstergelerine uymaları gelmektedir. Araç kiralama işlemleri ile kullanıcıların kaliteli ve konforlu bir sürüş gerçekleştirmesi amaçlanmaktadır.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.