loader

Araç Beygiri Nedir?

Araç Beygiri Nedir?
  • 8 Haziran 2022
  • Ayder Rent a Car

Araç kiralama hizmetinden yararlanırken konfor ve performans ilk bakışta akla gelen özellikler olarak adlandırılır. Sürücünün ihtiyaçlarına göre bir araç seçmenin ana nedenleri konfor, teknoloji veya performans olabilir. Araç performansını ön planda tutarak tercih yapmak isteyen sürücülerin birkaç noktaya dikkat etmesi gerekiyor. Bir arabanın performansını belirleyen iki temel kavram vardır. Bu konseptler tork ve beygir gücü ile öne çıkıyor. Beygir gücü doğrudan hız ile ilgili olduğu için aracın hız göstergesine bakarak bunu anlayabiliriz. Motor gücü, araçların kalkış, hızlanma ve ulaşabilecekleri maksimum hızı bilmeleri için önemlidir ve genellikle beygir gücü ile ölçülür. Temel olarak beygir gücü; motorun yaklaşık 75 kg'lık bir yükü 1 saniyede 1m yüksekliğe kaldırma yeteneğidir. James Watt, "beygir gücü" kavramını ilk tanıtan kişidir. Buhar makinesini icat etmesi ve kendi adını taşıyan şekli keşfetmesiyle tanınan Watt'ın amacı, kurduğu şirketin ürünlerini satmaktı. O zamanlar makinenin çalışması için gereken güç atlar tarafından sağlanıyordu. Bu nedenle Watt, kullanıcıları etkilemek için beygir gücü kavramını tanıttı ve geliştirdiği buhar motorunun beygir gücü açısından karşılığını verdi. 

Beygir Gücü Kaç Olmalıdır?  

Bir aracın beygir gücü, öncelikle ulaşabilecekleri maksimum hız ile ilgilidir. Bu nedenle, sabit ağırlıktaki bir aracın beygir gücü artırılırsa, ulaşabileceği maksimum hız genellikle artacaktır. Aracı yüksek hızlarda sürseniz bile beygir gücü yüksek olmalıdır. Şehir içinde araç kullananlar için 90 ile 100 beygir arası fazlasıyla yeterli. Araç çekişi beklentisi olan sürücüler tork değerlerine bakmalıdır. Araç kiralama hizmetlerinden faydalanırken kullanım amacınıza uygun olacak beygir gücünü göz önüne alabilirsiniz. Aracın motor gücü; hızlanma gerekiyorsa beygir gücü, çekiş gerekiyorsa tork değerlendirilmelidir. Şehir içi kullanım için 90 beygir ve üzeri yeterlidir. Çekiş açısından ideal bir binek otomobil istense bile tork değerleri 200 Nm'nin üzerinde olan modeller değerlendirilmelidir. HP'nin Türkçedeki tam anlamı beygir gücüdür. Bu nedenle BG olarak adlandırılan ifade doğrudan HP'yi ifade eder.

Tork Ne Anlama Gelir? 

En basit hali ile tork, dönme kuvveti olarak yorumlanabilir. Temel olarak motordan çıkan güç çıkışı, motor içindeki mil bazlı dönüş hızı ile çarpılır ve aracın tork değeri ortaya çıkar. Nm cinsinden ölçülür. Tipik olarak dizel motorlu veya çekişin önemli olduğu araçlarda bu değer daha yüksektir. Tork ve beygir gücü birbirini tamamlayan kavramlar olmakla birlikte, çok farklı anlamlara sahiptirler, tork gücü bir aracın çekiş gücünü gösterirken beygir gücü hız ile ilgili temel terimlerden biridir. Örneğin, yarış arabaları çok hızlı olmaları gerektiği için daha fazla beygir gücüne sahiptir. Tork gücü hızdan tamamen bağımsızdır. Tork ve beygir gücü arasındaki açık fark budur.  

Benzinli Ve Dizel Araçlarda Tork Etkisi 

Torkun etkisi de dizel ve benzinli araçların tercih edilmesine katkı sağlıyor. Dizel motorlu araçların ekonomik olarak neden popüler olduğu tork özelliklerinden dolayı açıklanabilir. Dizel motorlu araçlar düşük devirlerde yüksek tork elde edebildikleri için kısa süreli agresyon ve yakıt ekonomisi için tercih edilirler. Benzinli otomobiller ise daha yüksek devirlere ulaşabilir, bu nedenle maksimum torka ulaşmak biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, benzinli motorlar, uzun mesafelerde dizel motorlardan daha iyi performans gösterir. Elbette bu yüksek performansın bir dezavantajı olarak, arabayı yüksek devirlerde kullanmak yakıt tüketimini artırıyor. Tork ve beygir gücü kavramlarının birbirinden farklı olduğu ve Apple'ın iki yarısı olarak da değerlendirilebileceği görülebilir. Tork, çekişi ifade ederken, beygir gücü hızı ifade eder. 

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.