loader

Ankara’ya Yakın Doğal Yaşam Alanları

Ankara’ya Yakın Doğal Yaşam Alanları
  • 22 Kasım 2021
  • Ayder Rent a Car

Şehir kalabalığı ve gürültüsü insanların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Bu sebeplerle bireyler uzun çalışma zamanlarından sonra özellikle de hafta sonları kaçmak istedikleri yerler bulmak isterler. Bu yerlere ulaşmak için toplu taşıma veya kişisel araç kullanılabileceği gibi araç kiralama da bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Şehir merkezlerindeki fabrikalar ve yoğun araç kullanımları yüzünden hava oldukça kötü olmaktadır. Bu durum da insanları doğal yaşama gitmeye itmektedir.

Ankara gibi büyük şehirlerde kalabalık ve trafikten ötürü günlük yaşam oldukça yorucu geçmektedir. Bu bakımdan Ankara’ya yakın doğal yaşam alanları araştırılmakta ve çoğu tatil ve gezi programı için planlar yapılmaktadır.

Abant

Bolu’da olduğu için uzak olduğu düşünülen Abant’ın Ankara’ya uzaklığı 227 km’dir. Rahatlıkla yapılacak bir yolculuk ile buraya ulaşılmakta ve güzel bir tatil yapılabilmektedir. Göl manzarası eşliğinde doğayla bütünleşerek tüm yorgunluk atılabilir. Göl kenarında yapılacak pikniklerin yanında harika manzaralar fotoğraflanabilir. Abant’ın yanında Bolu’da olan Yedigöller ve Gölcük’ü de ziyaret ederek eğlenceli vakitler geçirilebilir.

Beypazarı

Ankara’ya 98 km mesafede olan Beypazarı diğer bir gezi yeri olarak bilinmektedir. Ulaşım sorunu yaşayacaklar için araç kiralamaservisleri bulunmakta ve uygun fiyatlar ile özel araç tadında yolculuk yapılabilir. Eğlenceli ve tarihi bir gezi için uygun bir yer olmaktadır. El işi ve bakırının yanında tarihi evleriyle de meşhur olan Beypazarı ziyaretçilerine keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Kalabalıktan kaçanlar için ise İnözü Vadisi tercih edilecek bir mekandır. Beypazarı güveci yenerek güzel gün güzel bir yemek ile bitirilebilir.

Kızılcahamam

Ankara ve doğa denince akla ilk gelen yerlerden bir diğeri de Kızılcahamam olarak bilinmektedir. Uzun olmayan yol için araç kiralamaen uygun yöntem olarak görülmektedir. Hem Ankara hem de diğer illerden oldukça fazla tatilci alan Kızılcahamam doğası ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Mükemmel doğasının yanında ülkenin bilinen en güzel ve kaliteli termal sularına sahip bir yerdir. Mineral bakımından oldukça yüksek değer taşıyan Kızılcahamam termal sularında hem keyifli vakitler geçirilmekte hem de sağlık bakımından oldukça faydalı olmaktadır. Sağlıklı bir tatil yapmak isteyen herkesin uğrayabileceği bir yerdir.

Bunun yanında eşsiz manzaralarında doğa yürüyüşleri de yapılmaktadır. Piknik alanlarında mangallar yapılarak sağlık, doğa ve lezzet dolu gezi imkânı bulunmaktadır. Kızılcahamam da Soğuksu Milli Parkı, Alicin Manastırı ve Abacı Peribacaları da ziyaret edilecek noktalar arasındadır. Araç kiralama imkanı ile sadece pazar tatili olanlara günübirlik bir gezi imkânı sağlanmaktadır.

Safranbolu

Ankara’da yaşayıp daha Safranbolu’ya gitmeyenler çok şey kaçırmış demektir. Ankara’ya sadece 2 buçuk saat mesafede olan Safranbolu ziyaretçilerini hem tarihe hem geziye hem de lezzete doyuracak olan bir yerdir. Tarihi evleri ile ünlü olan Safranbolu’da Osmanlı evlerinin en güzel mimari örnekleri görülebilir. Tarihi müzeler ve evler gezildikten sonra oraya özgü piruhi mantısı yenerek lezzetli anlar yaşanabilir. Ayrıca hediyelik lokum ve tatlılar sayesinde sevdiklerinize güzel ikramlıklar almak mümkün olmaktadır.

Kapadokya

Ankara’ya uzak olarak bilinse de 310 km uzaklıkta bulunan bir ilçedir. Kısa haftası-onu tatilleri için değerlendirilecek en güzel yerlerden biridir. Ülkemizin en çok gezilen ve merak edilen yerlerinden biri olan Kapadokya peribacaları ile tatilcileri doyurucu bir yer olmaktadır. Çeşitli gezi ve faaliyetleri sayesinde eğlenceli dakikalar geçirilmektedir. At ve develer ile yolculuklar yapılarak eşsiz deneyimler yaşanmaktadır. Zeplin eşliğinde yapılacak yolculuk ile tüm Kapadokya görülebilir. Gün doğumunun eşsiz manzaraları eşliğinde keyifli dakikalar geçirmek mümkün olmaktadır. Araç kiralama yoluna gidilerek Kapadokya gezisi daha eğlenceli hale getirilebilir. Bunların yanında Kayseri, Kastamonu ve Çorum’da gezilecek yerlerdendir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.