loader

Ankara’da Görmeniz Gereken Yerler

Ankara’da Görmeniz Gereken Yerler
  • 5 Kasım 2021
  • Ayder Rent a Car

Türkiye’nin hem başkenti hem de en çok nüfusa sahip ikinci kenti olan Ankara, görülmeye değer birçok yere sahiptir. Ancak bu yerlerin çoğu birbirine oldukça uzak noktalarda bulunmaktadır. Ankara’yı rahatça gezebilmek için bir araç kiralama şirketinden faydalanmak yerinde olacaktır. Dilerseniz sadece bir telefon ederek bulunduğunuz yere araç isteyip, Ankara turunuza keyifle başlamanız mümkün. Seyahatiniz boyunca güvenli, bakımları yapılmış, konforlu ve dezenfekte edilmiş araçlarla şehri baştan sona gezebilir; 7/24 teknik destek alabilirsiniz.

Ankara’nın Dikkat Çeken Yerleri

Ankara’da gezilecek yerlere dönecek olursak, bunlardan ilki kuşkusuz Anıtkabir’dir. Çankaya ilçesinde yer alan ve Mustafa Kemal Atatürk’ün anıtmezarının içerisinde bulunduğu Anıtkabir en çok ziyaretçi alan yerlerden bir tanesidir. 750.000 m2 gibi bir alana yayılmış olan Anıtkabir, hepsi birbirinden etkileyici birçok farklı bölümden oluşmaktadır. Her bir bölümünü görmekten memnuniyet duyacağınız Anıtkabir’e biraz fazla zaman ayırmanız yararınıza olacaktır.

İkinci sırada ise Beypazarı ilçesi gelmektedir. Ankara’ya yaklaşık 100 km uzaklıkta olan Beypazarı’na araç kiralama hizmetiyle kolayca ulaşmanız mümkün. Beypazarı, tarihi evlerinin yanında; kendi adıyla özdeşleşmiş kuru, baklava, sarma gibi yiyecekleriyle de hafızanızda yer edecektir.

Ankara, birçok müzeye de ev sahipliği yapmaktadır: Anadolu Medeniyetleri Müzesi, kendine has koleksiyonlarıyla dünyadaki sayılı müzelerden bir tanesidir. Ayrıca; Cumhuriyet Müzesi, Kurtuluş Savaşı Müzesi, Gordion Müzesi, Ankara Resim Müzesi, Etnografya Müzesi, Roma Hamamı, Heykel Müzesi, Açık Hava Müzesi ve Ören Yeri gibi çok sayıda müze de burada bulunmaktadır.

Tuz Gölü de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Onlarca farklı kuş türü ve endemik bitkinin bulunduğu Tuz Gölü gören herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Sağlık turizminin önemli merkezlerinden biri olan Kızılcahamam, termal kaplıcaları ve doğal güzellikleri ile bilinmektedir. Rent a car hizmeti alarak çok kolay ulaşabileceğiniz bu ilçede bol bol temiz hava depolayabilirsiniz.

Tarihi yerler görmek isterseniz Ankara Kalesi’ne de uğrayıp fotoğraflar çekebilir, etkileyici Ankara manzarasını seyredebilirsiniz. Ankara Kalesi’nden sonra yine Altındağ ilçesinde yer alan Hamamönü'ne geçip Osmanlı mimarisine örnek konakları, müzeleri ve anıtları gezebilirsiniz.

Açıkhava da gezmeyi tercih ederseniz rotanızı Eymir Gölü’ne çevirebilirsiniz. Ankaralıların da uğrak noktalarından biri olan Eymir Gölü, doğal güzellikleri ve tertemiz havasıyla rahat bir nefes almanızı sağlayacaktır. Eymir Gölü'nden sonra Mavi Göl de farklı bir seçenek olarak değerlendirilebilir.

Çankaya semtinde yer alan Atakule de Ankara manzarası seyretmek isteyenlerin ziyaret ettiği yerlerden bir başkasıdır. Atakule içerisinde alışveriş merkezi, kafeler, restoranlar ve sineme salonu gibi işletmeler de mevcuttur.

Rent a car hizmetinden yararlanarak kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden biri de Kuğulu Park’tır. Kuğuları, ördekleri ve kuşlarıyla ünlü bu parkta da hoşça vakit geçirebilirsiniz. Özellikle çocuklu aileler tarafından yoğun ilgi gören Kuğulu Park, kışın kar manzarasıyla da görülmeye değerdir. Parkı gezdikten sonra, kentin en ünlü caddelerinden biri olan Tunalı Hilmi Caddesi’nde yürüyüş yapabilir. Cadde üzerinde yer alan mağazalara uğrayabilir ve birbirinden kaliteli mekânlardan birinde istirahat edebilirsiniz.

Ankara’nın en hareketli merkezlerinden biri olan Kızılay hem alışveriş yapmak hem de gezinti yapmak için çok uygundur. Şirin kafeleri, kitapçıları, hediyelik eşya dükkânları ve butikleriyle Kızılay; Ankara’ya gelen herkesin bir sebeple mutlaka uğradığı yerlerden biridir.

Ankara’ya gelen çocuklu ailelerin görmek isteyeceği bir başka yer de Harikalar Diyar'ıdır. Sincan ilçesinde bulunan Harikalar Diyar'ına araç kiralama yoluyla ulaşabilir, orada eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

Son olarak, alışveriş yapmayı sevenler için de Ankara’da çok sayıda alışveriş merkezi mevcuttur. Şehrin birçok noktasında yer alan bu merkezlerde de hoş vakit geçirmek mümkündür.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.