loader

2021 Yılının En Çok Tercih Edilen Aracı (Türkiye ve Dünya)

2021 Yılının En Çok Tercih Edilen Aracı (Türkiye ve Dünya)
  • 21 Ocak 2022
  • Ayder Rent a Car

Yeni otomobil alacaklar veya araç kiralama filosunu yenileyecekler 2021 yılının en çok tercih edilen aracı konusunda yapılan istatistiklere dikkat etmektedirler. Bu kapsamda Otomotiv Distribütörleri Derneği’nce her yıl kamuoyuna açıklanan veriler alıcılara oldukça faydalı olmaktadır. Gerek bu verilerden gerekse diğer kurum ve kuruluşlarca açıklanan verilerden yola çıkılarak araç alımlarında isabetli kararlar verilebilmektedir.

En Çok Tercih Edilenler

Özellikle pandemi ve kur artışı gibi bir kısım nedenlerle otomobil alımlarında geçen seneye oranla yüzde 5 civarında bir azalma meydana geldiği belirtilmektedir. 2021 yılı Türkiye otomobil satışlarına bakıldığında 750 bin civarında araç satıldığı görülmektedir. Yapılan güncel araştırma verilerine incelendiğinde 2021 yılında daha çok sedan araçların tercih edildiği bildirilmektedir. Gerek araç kiralama filolarında gerekse bireysel alımlarda 2021 yılında en çok satın alınan araç markasının Fiat olduğu belirtilmektedir.  İstatistiklere göz atıldığında, Fiat’ın 2021 yılı otomotiv pazarındaki payının yüzde 17 civarında olduğu görülmektedir. 2019 ve 2020 yıllarında da en çok satan otomobil markası olan Fiat’ın önde gelmesinin sebebinin yerli üretim olması ve fiyatlarının diğer marka otomobillere nazaran daha uygun olması gösterilmektedir.

En çok satan Fiat marka otomobilleri yüzde 11 ile Renault takip etmektedir. Renault’un arkasından üçüncü sırada ise Volkswagen marka otomobiller gelmektedir. Bu otomobil markalarından sonra zirve yarışında bulunan markalar arasında yüzde 9,12 ile Ford dördüncü sırada listelenmektedir. Yüzde 7,13 ile Toyota listede beşinci sırada yer alırken yüzde 5,28 ile Peugeot altıncı sırada yer almaktadır. Peugeot otomobillerden sonra yüzde 5,23 ile Hyundai yedinci, yüzde 4,73 ile Dacia sekizinci, yüzde 3,9’luk Pazar payıyla Citroen dokuzuncu ve yüzde 3,82 ile Honda onuncu sırada çok satan otomobil markaları listesinde bulunmaktadır.

Araç Kiralama Filoları

Araç kiralama filoları her yıl araçlarını yenileyerek müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı amaçlamaktadırlar. Yeni model araçlarla araç yenileme işlemi gerçekleştirilerek daha yeni nesil teknolojiye sahip araçlar müşterilerle buluşturulmaktadır. Bu sayede müşterilerin sürüş konforu arttırılırken daha bakımlı ve sorunsuz araçlarla yol almaları sağlanmaktadır.

Araç kiralamalarında en çok dikkat edilen konulardan biri üretim yılı olmaktadır. Müşteriler kiraladıkları araçların mekanik olarak arıza çıkarmayacak özellikte olmasını istemektedirler. Bu sebeple müşteriler genç üretim yılına sahip araçları daha fazla tercih etmektedirler. Diğer taraftan araç kiralamalarda müşterilerin dikkat ettiği bir diğer özellik marka ve model olmaktadır. Kullanıcılar çoğunlukla alışık oldukları araç tipinde araçları kiralama davranışı göstermektedirler. Bu sebeple kiralık araç filolarında ulusal bazda çok satan otomobiller tercih edilmektedir.

Yakıt Cimrisi Araçlar

Kiralık araç filoları oluşturulurken dikkat edilen bir diğer konu ise aracın yakıt tüketimi olmaktadır. Akaryakıt maliyetlerinin giderek yükseldiği göz önüne alındığında motor hacmi düşük ancak verimi daha fazla olan araçlar araç kiralama filolarında yer almaktadır. Böylelikle müşterilerin yakıt maliyetleri azaltılarak kullanıcılara daha uygun maliyetli seçenekler sunulmaktadır.

Kiralık araç filoları oluşturulurken göz önünde bulundurulan diğer bir faktör bakım gereklilikleri olmaktadır. Bazı araçlar motor yapıları gereği daha sık bakım ihtiyacı duymaktadırlar. Bu durumun ekstra bir maliyet olması sebebiyle araç filolarında daha az bakım gerektiren ancak daha dayanıklı motora sahip araçlar tercih edilmektedir. Böylelikle müşterilerin problemsiz olarak araçları kullanmaları amaçlanmaktadır.

Olmazsa olmaz bir kriter olmamakla birlikte ilave özelliklere sahip araçlar bazı müşteriler tarafından talep edilebilmektedir. Özellikle şehir içi kullanımlarda park sensoru ve geri görüş kamerasına sahip araçlar müşteriler tarafından daha çok tercih edilmektedir. Bu kapsamda araç kiralama filoları oluşturulurken öncelikle yakıt tasarrufu en iyi olan, bakım periyot aralıkları uzun, standart modelinde en fazla teknolojik opsiyonu veren araçlar tercih edilmektedir.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.