loader

Motokaravan ve Çekmekaravan

Motokaravan ve Çekmekaravan
 • 4 Ocak 2022
 • Ayder Rent a Car

Yıllar boyunca tartışılan konulardan biri de motokaravan mı çekme karavan mı tartışmasıdır. Her biri farklı özellik gösterir ve ihtiyaca göre kullanımı söz konusudur. Motokaravan ve çekmekaravan alanında araç kiralama işlemleriniz için Ayder rent a car firmasını tercihe edebilirsiniz.

Çekme Karavan

Çekme karavan tipi, genellikle motorlu araç yardımı ile çekilerek bir yerden başka yere taşınabilen, kısa geziler yapmak isteyen yaşam insanlar için biçilmiş kaftandır. Çekme karavan kategorisi, sökülebilme imkânı ve küçük olması ile günü birlik kamp yapmak isteyen kampçılar, hafta sonu kampları veya yakın mesafeler adına vazgeçilmezdir. İnternet sitelerinde biraz dolaşıldığında çoğunluğun tercihinin genel olarak çekme karavan şeklinde olduğunu görüyoruz. Çekme karavan arabanın arkasına takılabilir, böylece kampa veya geziye gitmek kolaylaşır. Motokaravanda ise gittiğiniz yere büyük ve hantal araçla gitmek durumunda kalınır. Motokaravanlar çekme karavana kıyasla çok büyük park yerleri gerektirir ve de özellikle de ülkemizde her daim her yerde park yeri bulmak çok kolay olmaz. Bu pratiklik, gezmeye çıkıldığında da önemlidir. Çoğu ilgi çekici yer, köy ve kasaba yolu, motokaravanlar ile gezmek adına elverişli değildir ve de büyük bir karavanla gezmeye çalışmak daha zor olabilir. Çekme karavan kullanımı için araç kiralama ve bu tarz diğer işlemlerinizi Ayder rent a car firması aracılığı ile yapabilirsiniz.

Çekme Karavan Kullanımının Avantajları

Motokaravan yerine çekme karavana almanın bazı avantajları vardır. Avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Çekme karavanın fiyatları motokaravanlardan  daha düşüktür ve işletme maliyetleri çok daha ucuzdur.
 • Çekme karavan almak daima motokaravan almaktan ucuzdur; aracınızı kullanırsınız ve de bu sebeple yeni araç maliyeti olmaz.
 • Günlük kullanılan araba ile çekme karavan kullanılabileceği için, ekstra araç için sigorta muayene bakım ve benzeri gibi bu tarzda yürütme maliyeti ödemezsiniz.

Çekme Karavan Kullanımının Dezavantajları

 • Çekme Karavan kullanabilmek adına bir araca ihtiyaç vardır. Motoru küçük araç ile çekme karavan çekilemez. Aracın motor gücüne bağlı kalıp karavan büyüklüğünü seçilmelidir.
 • Çekme Karavan kullanmak için çeki demirine ihtiyaç vardır.
 • Çekme Karavanla geri -gitmek için, doğru manevra yapmayı öğrenmek gerekir.

Motokaravan

Bu karavan tipi de araç motoru ile birlikte yaşam alanı sunan bir yapıdadır. Motokaravanların içlerinin hacimleri çok daha büyüktür, böylece daha fazla eşyayı birlikte taşıyabilirsiniz. Ama bu pratiklikten ödün verme anlamına gelebilir. Bunun yanı sıra  motokaravanlar çekme karavanlara kıyasla daha maliyetlidir diyebiliriz. Motokaravan kullanmanın bir diğer avantajı da daha yüksek hız limitine ulaşabilmeleridir. Çekme karavanla 80km hız limitine sahip olunur. Ayrıyeten motokaravanlar tasarıma göre değişiklik gösterse de depolama alanı her daim fazladır. Ayrıca motokaravan ekstra bir araç veya çeki demiri olmadan da kullanılabilir. Araç kiralama alanında uzman bir firma olan Ayder rent a car firması bu alanda tercih edilebilir.

Motokaravan Kullanımının Artıları

 • Çeki demirine ihtiyaç duyulmaz.
 • Çok daha fazla olacak bir depolama alanına sahiptir.
 • Çekme karavana kıyas ile daha yüksek bir hız limitine sahip olursunuz.
 • Uzun süreli olacak kamplar adına çok daha elverişlidir.

Motokaravan Kullanımının Eksileri

 • Motokaravan fiyatı çekme karavandan çok daha fazladır ve işletmesindeki maliyetleri yüksektir.
 • Park alanında sorunlar yaşanabilir.
 • Etraf keşfe çıkılmak istenildiğinde çok büyük araç ile dolaşmak zorunda kalınır. Bu da tam anlamıyla mobiliteden ödün verilmesi anlamına gelir.

Motokaravan mı Çekme Karavan mı?

Karavan alınmaya karar vermeden önce her ikisinin de artı ve eksileri ile çekme karavan ve motokaravan karşılaştırmasını yapıp, kişinin kendine göre değerlendirilip doğru kararın verilmesi gerekir. Araç kiralama işlemi yapan güvenilir bir firma olan Ayder rent a car'ı bu alanda tercih edebilirsiniz.

Paylaş:

© 1988 - 2023 Ayder Rent A Car Tüm Hakları Saklıdır.